Slovenija nima težav pri obdavčitvi povprečne plače, ko pa gre za obdavčevanje oseb z višjimi prihodki, imajo neposredni evropski konkurenti Slovenije nižje obremenitve. Še slabše je stanje pri zelo visokih plačah (inženirji, razvijalci, različni strokovnjaki, ki veliko pripomorejo k razvoju podjetja, …)
Zato v gospodarstvu pravijo, da smo nekonkurenčni, da strokovnjaki odhajajo, tujcev pa s takšnimi davčnimi bremeni ne morejo privabiti. Mramor bi zato primež v katerem se je znašel ta sloj prebivalstva, razrahljal: "Mi si želimo višje dodane vrednosti na zaposlenega, saj nam to omogoča dvig povprečnih plač. To pa pomeni višje prispevke, več dohodnine in posledično več socialnih transferov."
Najbolj produktivnemu sloju prebivalstva vrnili do 90 milijonov evrov
Ciljajo na razbremenitev med 60 in 90 milijoni evrov. To pomeni, da bo moralo finančno ministrstvo ta izpad nadomestiti drugje. Kako? V naslednjem mesecu se bodo o tem pogovarjali z združenjem Manager, pa obrtno in gospodarsko zbornico ter ne nazadnje sindikati.
Je pa najverjetnejša možnost zviševanje davka od dobička, kjer ima od vseh države EU Slovenija nižjo davčno obremenitev le ena država. "Dvig stopnje je tu možen brez večjih težav," poudarja Mramor.
Nekatera podjetja navijajo z eno vrsto ukrepov, druga za drugo. Nekatera denimo ne pristajajo na rezanje davčnih olajšave pri raziskavah in razvoj, ker bi se jim konkurenčnost takoj zniža, drugih to ne prizadene. "Hudič je v podrobnostih in to želimo dobiti od podjetij," pravi finančni minister.
Na ministrstvu sicer upajo, da bodo s posegi v razporejanje davčnih bremen zaključili do konca leta in bodo nova pravila začela veljati v začetku leta 2017.
Pri vsem tem ne smemo pozabiti na stabilne davčne prihodke v procesu zmanjševanja primanjkljajaž, opozarja Mramor. Do leta 2020 mora Slovenija namreč deficit spraviti na nič – vsako leto do 2020 ga mora torej znižati za okoli 220 milijonov evrov. "Ni mogoče zniževati davčnega primeža in hkrati doseži znižanje davlnega primanjkljaja," pravi Mramor.
Davka na nepremičnine ne bo do leta 2020
"Potrebujemo prehodno obdobje za ureditev evidenc, za to je predvideno obdobje od med letoma 2018 in 2020. Do takrat pa se bomo posvetili ureditvi odlokov o odmeri NUSZ z občinami," še dodaja Vraničarjeva.
Za večino nepremičnin podatki v evidenci geodetske uprave držijo, a nekateri modeli vrednotenja potrebujejo prenovo, odločitev utemeljujejo na MF in pojasnjujejo, da je treba zaradi odločbe ustavnega sodišča treba postaviti nov sistem izračunavanja, prenoviti modele in lastnikom omogočiti, da sodelujejo v procesu določanja vrednotenja nepremičnin.
dezurni@zurnal24.si
Kolikšna je bila rast v državni upravi in koliko so bili uspešni?
Stanovanjski lobi je samo del omrežja ,ki vodijo državo in marionetno oblsat. Oblast nabija davke in trošarine na goriva,cigarete ,alkohol …
ena beseda je dovolj in ta je ROFLMAO