Od Dražgoške bitke je preteklo že 82 let, a je še vedno predmet razčiščevanja zgodovinskega spomina desnih in levih. Te je razburil prispevek zgodovinarja, novinarja in voditelja na Televiziji Slovenija Jožeta Možine v oddaji Utrip, objavljen 15. januarja 2022, kjer je o spopadu med Nemci in partizani Cankarjevega bataljona povedal: "Tako se je začel teden. Z veliko mašo v kraju nesrečnega vojnega spomina, v Dražgošah. O tej vasi so pisali pravljice za otroke, ki jim včasih še vedno verjamejo nekateri odrasli. Pa recimo tokrat bobu bob. Kaj je razlog, da ne častijo resnično zmagovite bitke Cankarjevega bataljona mesec prej v Rovtu pod Blegošem, kjer pade 45 okupatorjev in ni ubit noben civilist, ampak namesto tega slavijo tragedijo, ki so jo fanatični komunistični poveljniki vsilili nesrečnim Dražgošanom in tudi soborcem pred osemdesetimi leti? Tega ne izvemo, ponavlja se stara mantra."
O bralcih nacifašizma
Na prispevek sta se odzvala tudi Marko Bandelli, nekdanji župan Komna, član Pozitivne Slovenije, Stranke Alenke Bratušek in Svobode, poslanec, kohezijski minister in zdajšnji podpredsednik DeSUS, ter mladinska pisateljica, pesnica, igralka in šansonjerka Svetlana Makarovič, oba na način, s katerim sta Možini po njegovem mnenju napadla in okrnila čast in dobro ime.
Naslednji dan, 17. januarja, je sledila še ena objava: "Še je upanje. Upam na takojšnji suspenz zgodovinarja, ki želi potvarjati zgodovino in vseh vpletenih v tako žaljivi oddaji, kot je bila zadnji Utrip. Absolutno spoštujem svobodo novinarstva, obsojam pa neresnično in lažnivo novinarstvo..." (Oba citata smo očistili slovničnih napak.)
RTV Slovenija tožbo umaknila
Bandelli naj bi s tvitoma podal negativno mnenje o RTV Slovenija ter osebno napadel 56-letnega Možino, ki sta zato vložila tožbi. Na včerajšnjem pripravljalnem naroku na ljubljanskem okrajnem sodišču, na katerem ni bilo ne Možine in ne Bandellija, smo slišali, da je RTV Slovenija svojo umaknila. S tem pa še ne soglaša Bandelli, saj bi se morala nacionalka odpovedati tudi odškodninskemu zahtevku, kar bi pomenilo, da ga v prihodnosti ne bo spet tožila v isti zadevi.
Možina zahteva 2000 evrov odškodnine, umaknitev tvitov in opravičilo, toda še prej se bosta pooblaščenca obeh strani, njegov odvetnik Žiga Podobnik in Bandellijev odvetnik Aljaž Plesničar, dogovarjala o poravnavi. Pripravljalni narok se bo nadaljeval 29. januarja.
Umetniška svoboda izražanja
"Kdo poklicni je lažnivec,
kdo potvarja zgodovino,
kdo ponižni hlapec vlade,
o, poznamo ga, Možino!"
Njen pooblaščenec, odvetnik David Sluga, se je skliceval na evropsko prakso, po kateri ima svoboda izražanja in sploh umetniškega ustvarjanja prednost pred domnevnim občutkom razžaljenosti. Odvetnik Podobnik, nasprotno, vztraja, da v pesmi ne gre za politično satiro, ampak žalitve, še več, zaznati je celo znake kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovraštva, nasilja in nestrpnosti. Tudi v tem primeru Možina zahteva 2000 evrov odškodnine, RTV Slovenija pa je od tožbe odstopila.
Da vam jebem žlahto domobransko do tretjega kolena in naprej, golazen nazadnjaška...Dajte že enkrat mir s tem jamranjem in se …
Se zna tudi zgoditi, da bo moral Bandellija naknadno tožiti še za zlomljen nos, potem pa čeljust, potem pa...!?
Čeprav se ve, da vsak zgodovinar ve svojo interpretacijo zgodovine, pri tem spoštujem Možino, in oddaje o resničnih dogodkih v …