Direkcija za infrastrukturo je v teh dneh na 23 odsekov državnih cest, za katere obstajajo podatki o povozih divjadi, testno namestila 1.586 modrih odsevnikov. V Sloveniji relativna novost, za katero pa nemški proizvajalci obljubljajo, da zmanjša število trkov divjadi z vozili za 73 odstotkov.
"Zanesljivost podatka v naših razmerah še ni bila preverjena, zato se je Direkcija RS za infrastrukturo odločila, da preveri uporabnost teh modrih odsevnikov, saj so enostavni za montažo in tudi cenovno ugodni," pravijo na Direkciji Republike Slovenije za infrastrukturo, kjer bodo nato do začetka prihodnjega leta pripravili analizo učinkovitosti novih odvračal. V kolikor bodo rezultati ugodni, Direkcija RS za infrastrukturo, obljublja, da bodo začeli z obsežnejšim nameščanjem teh odsevnikov. V prosti prodaji sicer en odsevnik stane okoli pet evrov.
Odseke so na direkciji izbrali tako, da so vključili različne krajinsko-ekološke razmere (vključenih je 9 lovskoupravljavskih območij): "Večina odsekov pa je v odprti agrarni krajini (kjer je tudi najbolj pričakovano, da bi odsevniki lahko učinkovali), posamezni so pa so v celoti ali delno na gozdnem robu ali v notranjosti gozda."
Lovci državo prehiteli na celi črti
Kljub temu, da je ministrstvo za infrastrukturo, ki ga vodi Peter Gašperšič, s pravilnikom o prometni signalizaciji formalno nameščanje omenjenih odsevnikov uredilo šele julija letos, so jih blejski lovci z blagoslovom direkcije namestili že pred dvema letoma.
Blejska lovska družina je s svojimi sredstvi modre odsevnike namestila na pet odsekov in kot pravijo, so z učinkom več kot zadovoljni. "Gre za najbolj učinkovito sredstvo," je povedal naš sogovornik z Lovske družine Bled in nadaljeval, da so odsevniki celo bolj učinkoviti od kemičnih vonjalnih odvračal. Sami sicer niso zabeležili 73-odstotnega zmanjšanja število trkov, kot obljubljajo proizvajalci, a se je število trkov vseeno zmanjšalo za polovico.
Zakaj so odsevniki modri in ne rdeči?
Dolgo časa je prevladovalo prepričanje, da divjad razlikuje le belo in črno barvo, a znanstveniki so dokazali, da te živali vidijo nekatere le nekatera območje valovne dolžine bolje kot druga. Divjad tako zelo dobro vidi kratkovalovno vijolično barvo in modro, zelo slabo pa rdečo in oranžno.
"Modra je strašljiva barva, saj se skoraj nikoli ne pojavi v naravi in se divjadi zdi čudna, celo nevarna barva," navajajo pri nemškem proizvajalcu odsevnikov Schilderwerk Beutha, ki se jih namesti na nevidno stran cestnega smernika. Ko jih obsvetijo avtomobilske luči odbijajo modro svetlobo, ki živali opozarja, sicer pa divjad lahko vozišče prečka povsem nemoteno.
barbara.erzen@zurnal24.si
Še en dokaz da so izjave o zaključkih raziskav totalno napačne:<br />Glede na to, da je izvedba te rešitve mogoča …
Še 2 lokaciji v MB sta ... Tezenska cesta in Streliška ulica. Dodajte na seznam.
Lovci državo prehiteli na celi črti.A je to kaj čudnega,preden se naši birokrati zganejo preteče veliko vode.