Včeraj je vlada predstavila ukrepe za premagovanje posledic epidemi novega koronavirusa covid-19 na gospodarstvo in posameznike. Med drugim je napovedala, da bodo samostojni podjetniki v času krize upravičeni do temeljnega dohodka v višini 70 odstotkov minimalne plače. Poleg tega jim bo država poravnala prispevke tako v pokojninsko kot zdravstveno blagajno.
A ker je bilo v prvem interventnem zakonu za samozaposlene predviden le odlog prispevkov, so mnogi, ki se jim je zaradi koronavirusa popolnoma ali v pretežni meri ustavilo poslovanje, svoj s. p. zaprli.
Število samostojnih podjetnikov, ki so prenehali opravljati dejavnost, se je marca glede na predhodne mesece in marec lani povečalo, posebej v drugi polovici meseca.
Množično zapirali espe
Na Agenciji za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) so za STA včeraj povedali, da je od 1. do 20. marca dejavnost prenehalo opravljati 779 samostojnih podjetnikov, kar je skoraj 48 odstotkov več kot od 1. do 20. februarja (527) in skoraj 29 odstotkov več kot od 1. do 20. januarja (606) ter skoraj 44 odstotkov več kot od 1. do 20 marca lani (542).
Bodo do pomoči vendarle upravičeni?
Ministrstvo za gospodarstvo na vprašanje novinarjev Financ, ali bo podjetnik, ki je pred kratkim zaprl s. p., upravičen do državne pomoči, še ni odgovorilo. Je pa odgovor za Finance.si podal Ivan Simič, ki sodeluje v strokovni skupini za pripravo kriznih ukrepov.
Slednji je za časnik povedal: "Predvidevam in bilo bi normalno, da bo v zakon vgrajena varovalka, po kateri bodo imeli pravico do povračila prispevkov, refundacije le tisti samozaposleni, ki že nekaj časa poslujejo."
Vlada je ukrepe predstavila včeraj, predlog zakonodaje namerava v državni zbor poslati do konca tedna.
Zapirali so, ker vlada ni jasno sporočila, da bo pomagala - in ljudje ne zaupajo državi - sploh ne samozaposleni, …