"Vsi skupaj smo si kot družba prizadevali, da v tem šolskem letu vrtci, šole in fakultete zaradi epidemije niti za en dan niso zapirali vrat, zato obžalujem, da se bodo jutri ponekod v državi vrtci, šole in fakultete zapirali zaradi nejevolje nekaterih zaposlenih. Naj se za dobro šolajočih in njihovih družin problemi rešujejo za skupno mizo in skozi dialog," pred jutrišnjo stavko sporoča ministrica za šolstvo Simona Kustec.
Ministrica: Zaposlenim smo v času epidemije namenili 70 milijonov evrov
Ob tem ministrica sporoča, da je vlada poleg programskih ukrepov prejela tudi številne ukrepe finančne pomoči zaposlenim. "Samo za dodatke za nevarnost in posebne obremenitve, za delo v rizičnih razmerah, dodatke za ravnatelje, direktorje, kritje nadomestil plač za čakanje na delo, za nadomeščanja, smo v času epidemije namenili še dodatnih 70 milijonov evrov. Vrtci, osnovne šole in glasbene šole so v obdobju od oktobra 2020 do junija 2021 iz naslova izplačil dodatkov zaradi epidemije prejeli skupaj več kot 149 milijonov evrov," sporoča ministrica.
Zaposlena: Niti centa več nismo dobile
V šolskem sindikatu SVIZ medtem poudarjajo, da številni zaposleni v šolstvu in izobraževanju med epidemijo dodatkov niso prejemali. "Izpostavljene smo bile vsem boleznim, v času epidemije pa je bilo stanje v vrtcih nevzdržno. Z otroki smo 8 ur vsak dan. Otroke moraš objeti, ves čas smo v tesnih stikih z njimi. V zadnjem valu so vzgojiteljice množično zbolevale. Oddelki so bili praktično brez kadra. Pomočnice so zato pogosto ostajale same in tako opravljale tudi delo vzgojiteljic. Za to nismo dobile niti centa več," je nedavno razlagala Maja Hebar, pomočnica vzgojiteljice v vrtcu Otona Župančiča v Mariboru.
Ministrica priznava, da so tudi na področju vzgoje in izobraževanja neurejeni problemi plačnih nesorazmerij, ki jih je potrebno doreči in urediti v okviru ekonomsko-socialnega sveta. "Kljub navedenemu so se v zadnjih letih plače v javnem sektorju, tudi v vzgoji in izobraževanju, povečale bolj kot v gospodarstvu. Povprečne plače v javnem sektorju so se v obdobju 2019-2021 povečale za 14,8 odstotka, medtem ko so v istem obdobju v zasebnem sektorju zrasle za 10,8 odstotka," sporoča Kustečeva.
Ministrica objavila najvišje plače, najnižjih ne
Pri SVIZU opozarjajo na številne pomočnice vzgojiteljic, ki da dosežejo minimalno plačo, dobivajo dodatek, ministrica pa sporoča. "Po dostopnih podatkih ministrstva za javno upravo je najvišja bruto plača v plačni skupini D v vzgoji in izobraževanju v mesecu novembru 2021 v bruto znesku znašala 11.454 evrov za visokošolskega učitelja, strokovnega delavca, v skupini predavatelji višjih strokovnih šol, srednješolski in osnovnošolski učitelji ter strokovni delavci 6.303 evre ter v skupini vzgojitelji in ostali strokovni delavci v vrtcih 5.708 evrov."
"Dokončno besedo morata imeti novi sestavi vlade in državnega zbora."
Na ministrstvu poudarjajo še, da se je vlada zavezala, da v času, ko so že razpisane volitve, ne bo sprejemala dodanih sistemskih obremenitev javnih financ v breme naslednjega mandata. "Smo pa se z vsemi sindikati javnega sektorja tudi v predvolilnem obdobju pripravljeni pogovarjati o sistemskih rešitvah in reformi plačnega sistema v javnem sektorju, ki bi se lahko uveljavili čimprej na začetku naslednjega mandata. Za vsa druga odprta vprašanja sindikatov, ki neposredno ne zadevajo sistemskih vsebin plačnega sistema, ki so v pristojnosti ekonomsko-socialnega sveta, bo MIZŠ v prihodnjih dneh organiziral delovni sestanek. Dokončno besedo o morebitnih rešitvah pa morata v vsakem primeru imeti novi sestavi vlade in državnega zbora."
.
Ali ima ta ministrica fanta, da bi jo malo potrepljal?
Šolniki so popolnoma izgubili kompas . Imajo odlične plače za cca 5 ur dnevnega dela. Seznami plač lepo kažejo, da …
Pomočnice so zato pogosto ostajale same in tako opravljale tudi delo vzgojiteljic. Za to nismo dobile niti centa več," je …