Božično darilo za Evropejce
Evropska komisija je namreč sprejela določitev, da Microsoftove zaveze glede razširitve ponudbe sedanjim in prihodnjim uporabnikom operacijskega sistema Windows postanejo pravno zavezujoče. Tako je komisija tudi ustavila več kot deset let trajajoče postopke proti ameriškemu računalniškemu velikanu, to odločitev pa je evropska komisarka za konkurenco Neelie Kroes opisala kot "zgodnje božično darilo za milijone Evropejcev".
Dodala je, da bodo od te odločitve imeli korist številni evropski potrošniki, "saj bodo lahko svobodno izbirali, kateri spletni brskalnik bodo uporabljali. Ta izbira ne bo le izboljšala njihove izkušnje pri uporabi interneta, ampak bo delovala tudi kot spodbuda snovalcem brskalnikov k inoviranju boljših rešitev v prihodnosti."
Pod rednim nadzorom
Zaveze Microsofta bodo začele veljati sredi marca 2010, komisija pa bo redno preverjala njihovo izvajanje. Če bo ugotovila, da ameriški velikan ni dosleden pri izvajanju dogovorjenega, ga lahko kaznuje z do desetimi odstotki letnega prometa, ne da bi ji bilo treba dokazati kršitve zakonodaje EU.
Omejeval je konkurenco
Sicer pa je bil pred to odločitvijo največji pomislek Bruslja to, da je Microsoft na Windows kot prevladujoči operacijski sistem na osebnih računalnikih na svetu vezal svoj spletni brskalnik Internet Explorer. Po mnenju komisije je to Internet Explorerju zagotovilo občutno prednost pred drugimi brskalniki in tako omejevalo konkurenco.
Januarja je zato komisija zahtevala, da morajo imeti uporabniki osebnih računalnikov možnost učinkovito in prosto odločiti se med Internet Explorerjem ter konkurenco.
Microsoft je v zavezah zapisal, da bo v prihodnjih petih letih na območju Evropskega gospodarskega prostora zagotovil izbirno okno, ki bo uporabnikom operacijskih sistemov Windows XP, Windows Vista in Windows 7 omogočalo, da izberejo, kateri brskalnik bodo namestili poleg ali namesto Internet Explorerja. Proizvajalci računalnikov pri novih različicah operacijskega sistema, vključno z Windows 7, bodo imeli možnost namestiti konkurenčne spletne brskalnike (npr. Mozilla Firefox ali Google Chrome) in jih nastaviti kot privzete.