Gre za osebno zgodovino poslanca Mitje Meršola, ki se je zgodila pred več kot 40 leti v drugi državi in drugih pogojih, so v Pozitivni Sloveniji ocenili navedbe, da je v 70. letih deloval in poročal kot tajni sodelavec Službe državne varnosti (SDV).
Sam naj bi razmišljal o odstopu zaradi zamajane kredibilnosti. Predsednik stranke Janković pravi, da je to poslančeva osebna odločitev.
Meršol ocenjuje, da s svojimi poročili ni nikogar ogrožal ali prizadel, "je pa s svojim delovanjem tako na Listi Zorana Jankovića kot v Pozitivni Sloveniji dokazal, da dela v korist meščank in meščanov ter državljank in državljanov", so zapisali v stranki.
Kot kažejo poročila in analize delovanja jugoslovanskega odseka na radiu BBC v Londonu, je agentom tajne službe o stikih s sodelavci in tujci poročal tudi po vrnitvi domov. Dokumente so v uredništvu oddaje 24UR pokazali Meršolu, ki je dejal, da številne navedbe ne držijo, in se odločil, da svoje vloge v tem času ne želi javno pojasnjevati.
Kdo je Lingvist?
S Službo državne varnosti (SDV) je aktivno sodeloval slovenski novinar, ki je prišel v London na BBC leta 1971 in ga je služba vodila pod tajnim imenom Lingvist. Oktobra istega leta je Lingvist iz Anglije poslal prvo ohranjeno poročilo z opisom razmer na BBC in končal: "Upam, da nisem sumljiv." Poročanje nadaljuje o duhovščini, emigrantih in njihovih shajališčih, in ne denimo o Veliki Britaniji in njeni vojski.
Poroča celo o intimnih zadevah zaposlenih na BBC – kdo hodi na dopust z nekom, ki ni njegova žena, in kdo je zaljubljen v mlado Arabko Nadjo. Tik pred vrnitvijo domov poroča o skupni večerji z mlado beograjsko novinarko in emigranti. Naslednja depeša dalje opisuje, da so srbski agenti državne varnosti zaradi njegovih poročil dvakrat zasliševali njene starše v Beogradu. Ker ga je novinarka vprašala, ali je on poročal SDV o večerji, je zanikal in rekel, da so verjetno prebrali njegovo pismo ženi.
"Niso vsi poročali Službi državne varnosti"
Veliko ljudi, ki so v času nekdanje Jugoslavije delali v tujini, je moralo poročati SDV, ne pa vsi, je pojasnil zgodovinar Jože Pirjevec. "Tisti, ki so hodili predavat k nam v Trst, so bili poklicani na UDBO in so morali poročati o tem, s kom in kaj so govorili. Podajati so morali svoje ocene in vtise," pojasnjuje Pirjevec. V nekdanji Jugoslaviji so vsi prisluškovali vsem, je še povedal, prepričan, da je že čas, da razprave o tem, kdo je poročal za koga, pustimo za seboj.
Naj odstopi in s tem naredi konec tej farsični gonji? Tudi Sova danes (ali katerakoli agencija za varnost države) ima …
Zakaj je Simčiču posvečene več pozornosti kot Meršolu? <br />Oba sta ravnala neetično, ob tem pa so Meršolova dejanja pomenila …
saj so v parlamentu tudi podporniki rkc biuša bela garda