Na zmanjšanje prihodkov v prvih devetih mesecih letos so v največji meri vplivali slabša prodaja tekstilnega in tehničnega programa kot posledica spremenjenih nakupnih navad potrošnikov ter nižji prihodki na slovenskem in hrvaškem trgu, ki so rezultat zaostrenih gospodarskih razmer.
Na nižanje prihodkov je poleg tega vplivala tudi implementacija načrtovanih poslovnih odločitev v okviru procesa prestrukturiranja poslovanja, med njimi predvsem umik s trgov Albanije in Bolgarije, zapiranje neučinkovitih prodajnih enot in zmanjševanje prodajnih površin.
Poslujejo v zahtevnih okoliščinah
Predsednik uprave Mercatorja Toni Balažič je devetmesečne rezultate komentiral z besedami, da skupina posluje v izredno zahtevnih okoliščinah. "Poleg neugodnega gospodarskega okolja, ki negativno vpliva na potrošnjo in spreminja navade potrošnikov, se skupina spoprijema še z dodatnimi poslovnimi izzivi, kot so visoka zadolženost, slaba dobičkonosnost nekaterih preteklih investicij in nizka učinkovitost družbe," je zapisal v sporočilu za javnost.
Do konca septembra je skupina Mercator zmanjšala dolg za 2,7 odstotka oz. za 29,7 milijona evrov na 994,3 milijona evrov.
Mercator je dosegel tudi načelen dogovor s skupino šestih ključnih bank upnic o glavnih pogojih dolgoročnega prestrukturiranju dolga družbe. Po pričakovanjih bo proces uspešno zaključen do konca leta.
Prihranki so bili v tem obdobju nad načrtovanimi, ob čemer v Mercatorju dodajajo, da projekt optimizacije števila zaposlenih v režijskih službah poteka v skladu z načrti, dodatnih aktivnosti pa na tem področju ne bodo več izvajali.
Lahko bi se tale zgodba z Mercatorjem že počasi končala, ker nobeden več nima koristi od nekdaj najboljšega soseda. Slaba …