"Za zamenjavo glavne varovalke bi morala plačati skoraj 50 evrov," nas je opozorila bralka.
Na Elektru Ljubljana so pojasnili, da gre za tipsko storitev po ceniku, katere cena je enaka po vsej Sloveniji. Cenik predlaga sistemski operater distribucijskega omrežja (Sodo), potrdi pa Agencija za energijo. Zamenjava obračunske varovalke tip D tako stane 34 evrov, tip NV pa 38 evrov, izven rednega delovnega časa pa je storitev dobrih 12 evrov dražja.
Dodajajo, da varovalka le redko nima predvidenega roka trajanja in ne odpove zaradi dotrajanosti, skoraj brez izjeme pa je razlog za izpad varovalke uporabnik.
Glavnina razlogov za odpoved na strani uporabnika
"Odpoved varovalke je praviloma posledica napake na interni instalaciji uporabnika ali prekomernega odjema glede na izdano soglasje za priključitev na merilnem mestu, to je glede na priključno moč," so pojasnili na Elektru Ljubljana in dodali, da so dolžni storitev zaračunati skladno s cenikom, v določenih primerih pa je treba zamenjati celo dve ali tri varovalke.
Primeri, ko varovalka odpove zaradi napak na omrežju, so izjemno redki, pravijo, gre pa za primere strel oziroma "atmosferske razelektritve na ruralnih območjih". A na strele se boste težko izgovarjali v primeru izpada varovalke, saj "v teh redkih primerih pride do odpovedi varovalk pri večjem številu uporabnikov na istem nizkonapetostnem izvodu," pojasnjuje Elektro Ljubljana.
Kaj vse vključuje storitev zamenjava obračunske varovalke, si lahko ogledate spodaj.
dezurni@zurnal24.si
Ta je dobra da bi sami menjal varovalke. Pa najbrž bi dal malo večje noter da bo sigurno držal. Ko …
zakaj vsaj omarica bi mogla biti odprta tako je vsaj na svedskem in od omarice so moji stroski do omarice …
to je slovenska kraja kupis omarico kupis uro potem te prisilijo da podpises da je vse v lasti elektro naprimer …