Opoldne so za pogajalsko mizo sedli predstavniki LMŠ in Levice, približno uro kasneje pa so se jim pridružili predstavniki drugih potencialnih koalicijskih partneric. Sestanek pa je po besedah prvaka LMŠ Marjana Šarca pokazal, da imajo pogovori smisel in da so vsi zato, da pogajanja šestih strank potekajo: "Če bi ugotovil, da smo si preveč različni, bi šli narazen."
V Levici so že v minulih dneh poudarjali, da časa ni več veliko, poleg tega pa morajo za sprejetje koalicijske pogodbe izpeljati tudi notranji referendum, na katerem glasujejo vsi člani. "Časa za usklajevanje je zelo malo oziroma dober teden. Zaradi tega smo morali danes prilagoditi časovnico pogajanj, da poskusimo v tednu dni priti do koalicijske pogodbe, ki bo sprejemljiva, da jo lahko stranke posredujejo v potrjevanje," je pojasnil koordinator Levice Luka Mesec.
Levica: Pogodba, ki je bila pripravljena v sodelovanju z NSi, fiskalno nevzdržna
Na današnjem sestanku naj bi Levica predvsem izpostavila svoje poglede na koalicijsko pogodbo, ki so jim jo včeraj posredovali morebitni bodoči koalicijski partnerji. Vsebinskih razhajanj je kar nekaj. Ne strinjajo se z višanjem sredstev vojske, nadaljevanjem privatizacije. Umanjkal naj bi predvsem resen program za odpravo revščine, ni podnebnih ciljev, h katerim je Slovenija zavezana, koalicijska pogodba naj bi se tudi preveč podrejala zahtevam Nata.
O kadrovskem razrezu predstavniki strank še niso govorili. Luka Mesec je odgovoril, da je vsebinsko usklajevanje predpogoj kadrovskega razreza.
Levica sicer tudi še ni umaknila možnosti, da bi manjšinsko vlado pod vodstvom Marjana Šarca podprla, a v njej ne bi sodelovala.
Peterica strank, ki se pod vodstvom Marjana Šarca pogaja o koaliciji, je skupaj z NSi praktično že uskladila koalicijsko pogodbo, a ta verzija prvakom ne bo kaj dosti pomagala, saj so nekateri pogledi Levice - predvsem na področju zdravstva, davkom in obrambe - povsem drugačni. "Obljubili so nam, da bodo iz koalicijske pogodbe črtali vse koncesije, ki so jih dali NSi, " je že včeraj povedal koordinator Levice Luka Mesec, ki je v minulih dneh že povedal, da referendum o Natu, ena od njihovih predvolilnih obljub, "ne bo točka, na kateri bi lomili koalicijo".
Levica je povabilo na pogajanja, ki so ga čakali že vse od volitev uradno prejela včeraj, po tem ko je NSi že drugič peterici strank dala košarico. Matej Tonin je namreč Marjanu Šarcu sporočil, da se po zadnji odločitvi izvršilnega odbora NSi okoliščine niso spremenile. NSi pa ne želi biti ovira Šarčevi koaliciji pri pogajanjih z Levico in se zato lahko pogajanja začnejo takoj.
Bog obvaruj slovenijo zla
Bagra levičarska, prodali bi lastno mater za oblast in korist in povozili vse svoje predhodne zaobljube. To počnete že od …
SSDSS ovci, odjebite