Manj sredstev za socialno zaščito

Foto: Žurnal24 Pokojninska reforma je trd oreh, ki ga Pahorjeva vlada mora streti. (Foto: BOBO)
V letu 200 je bilo v Sloveniji za programe socialne zaščite namenjenih 7,057 milijarde evrov, kar je za 445 milijonov evrov več kot leta 2005, vendar glede na delež v BDP manj.
Oglej si celoten članek

Leta 2005 je Republika Slovenija za programe socialne zaščite namenila 6,612 milijarde evrov, naslednje leto pa 445 milijard evrov več, torej skupno 7.057 miljarde evrov. Kljub nominalnemu povečanju se državna in druga sredstva za te programe realno zmanjšujejo, saj je njihov delež v BDP od 23 odstokov v letu 2005 upadel na 22,8 odstotka v letu 2006.

Največ gre za pokojnine
Največ sredstev, 37,9 odstotka vseh izdatkov za socialne prejemke, je država v letu 2006 namenila za področje starosti, predvsem za starostne pokojnine in invalidske pokojnine, namenjene osebam nad določeno starostjo. 32,1 odstotka sredstev je namenila za področje bolezni in zdravstvenega varstva, to je za prejemke, povezane s telesno ali duševno obolelostjo, so zapisali na spletni strani Statističnega urada RS (Surs).

Država je 8,6 odstotka vseh izdatkov za socialne prejemke namenila za področje družine in otrok to je za prejemke, povezane z nosečnostjo, rojstvom otroka, s posvojitvijo, z vzgojo otrok in z vzdrževanjem drugih družinskih članov, za področje invalidnosti pa 8,5 odstotka sredstev.

Programi socialne zaščite v Sloveniji se večinoma, v višini okoli 70 odstotkov, financirajo iz socialnih prispevkov. Prispevki delodajalcev so v letu 2006 predstavljali 27,2 odstotka finančnih virov za socialno zaščito, prispevki zavarovanih oseb pa 40,7 odstotka. Prispevki države in drugi prejemki pa so predstavljali preostali del sredstev za financiranje programov socialne zaščite, in sicer 32,1 odstotka.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.