Vlada je na današnji seji potrdila predloga novel zakonov o političnih strankah ter o volilni in referendumski kampanji, je na novinarski konferenci po seji vlade potrdil notranji minister Gregor Virant. Ključna novost je popolna prepoved donacij od pravnih oseb.
Virant je že večkrat poudaril, da rešitve zmanjšujejo korupcijska tveganja in prinašajo več preglednosti na to področje. Če bo noveli sprejel državni zbor, bodo letna poročila morala biti natančnejša in tudi javno objavljena, vključno z donacijami fizičnih oseb, višjih od povprečne mesečne plače.
Manj denarja iz donacij bi lahko pomenilo več proračunskih sredstev
Med novostmi je omejevanje posojil na banke in hranilnice, donacije pa bi potekale prek transakcijskih računov. Le donacije do 50 evrov bi stranka lahko dobila v gotovini, a bi donatorja morala zabeležiti z imenom, priimkom in emšom.
Virant je opozoril, da bo prepoved donacij pravnih oseb zagotovo pomenila določen izpad dohodka za stranke. Zato obstaja možnost, da bi šlo prihodnje leto iz proračuna nekoliko več sredstev za politične stranke. A odločitev o tem bo na poslancih, saj bi se višina sredstev za posamezne stranke določala v finančnem načrtu DZ.
Tudi če bodo poslanci odločili, da del izpada sredstev zaradi prepovedi donacij nadomestijo s proračunskimi sredstvi, se bo to po Virantovem mnenju splačalo, saj "bomo na ta račun dobili bistveno bolj čisto situacijo". Ob tem je Virant spomnil na rek, da "ni zastonj kosila".
Več pooblastil računskemu sodišču in višje kazni za kršitve
Spremembe širijo pooblastila računskemu sodišču za izvajanje nadzora. Sodišče bi moralo redno opravljati revizije poslovanja strank, to pa bi naredilo tudi v primeru dvoma v resničnost podatkov, ugotovitve nepravilnosti ali na predlog protikorupcijske komisije.
Dvigujejo se kazni za prekrške, najvišja kazen za stranko bi bila 40 tisoč evrov in štiri tisoč evrov za odgovorno osebo. V primeru hujših kršitev je predviden ukrep prenehanja financiranja strank iz javnih sredstev do leta dni.
V skladu z odločbo ustavnega sodišča se oži prepoved objave javnomnenjskih raziskav zgolj na dan volilnega molka – zdaj velja prepoved za sedem dni pred volitvami.
Povsem zgrešena poteza. Res pa je, da je všečna tistim, ki mlatijo prazno slamo. Denar iz proračuna bo presahnil zadnji. …
JA, SRDSTVA IZ PRORAČUNA -----TO PA NE, NE MOJ IN VAŠ DENAR??????
lahko tudi prepovedujejo donacije od fizičnih oseb!