Mama je površno napisala oporoko, jo brat lahko izpodbija?

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Oporoka je bila napisana zelo površno. Ali je lahko takšna oporoka sploh veljavna ali jo lahko brat izpodbija pred sodiščem?
Oglej si celoten članek

V naši novi rubriki pravni strokovnjak mag. Boštjan J. Turk odgovarja na vaše pravne dileme.

Vprašanje: "Mama je napravila lastnoročno oporoko, v kateri je razpolagala s svojima dvema nepremičninama. Zaradi nevednosti in naglice je bila oporoka napisana zelo površno, saj nista nepremičnini označeni s točnimi parcelnimi številkami, temveč sta zgolj na kratko opisani. Je pa mogoče iz opisa točno razbrati, da gre za hišo v Domžalah in stanovanje v Ljubljani. Nepremičnini je sicer zapustila meni in starejšemu bratu - to je napisano zelo jasno - mlajši brat je že bil izplačan tekom njenega življenja. Zdaj me skrbi, ali je takšna oporoka sploh veljavna, ali jo lahko brat izpodbija pred sodiščem?"
 
Odgovor: Težko. Ustanova oporoke je izraz svobode testiranja, izraz svobode oporočiteljeve volje, zato ima oporočno dedovanje prednost pred zakonitim dedovanjem, ki pride v poštev šele, ko in če oporoke ni oziroma ta iz takšnega ali drugačnega razloga ni veljavna. 

Če pa so oporočna določila (glede predmetov/obsega zapuščine) nejasna, ostaja oporoka v veljavi vse dokler ni vsebina oporoke nedoločljiva in nerazumna do takšne mere, ko se je ne da ugotoviti niti s pomočjo sredstev razlage.  
 
Iz tega razloga Zakon o dedovanju v 84. členu predpisuje uporabo dopolnjujoče razlage, ki v prvem odstavku sodišču nalaga obveznost ugotovitve pravega namena oporočitelja, v drugem odstavku pa določa, da se je treba v dvomu držati tistega, kar je ugodnejše za zakonitega dediča ali za tistega, ki mu je z oporoko naložena kakšna obveznost. 

Glede na to, da je mama v oporoki jasno napisala, komu naj gresta nepremičnini, prav tako pa ju je mogoče tudi brez težav identificirati - čeprav pravno formalno nista povsem jasno označeni - velja, da je iz oporoke mogoče jasno razbrati njeno voljo in namen, da želi, da omenjeni nepremičnini dedujeta vidva s starejšim bratom, zato bo oporoka ostala veljavna, mlajši brat pa je ne bo mogel uspešno izpodbijati pred sodiščem.

Mag. Boštjan J. Turk

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 16:43 10. April 2023.

    pri mnogih "ta starih" je še vedno miselnost, da se oporoke ne "izda" potomcem za časa njihovega živlenja, ker potem …

  • 09:56 10. April 2023.

    @Ajda0 nimate prav. Pri oporoki gre za svobodno voljo oporočitelja, ki razpolaga s svojim premoženjem po smrti in je enostranski …

  • 08:57 10. April 2023.

    Ni panike,zapuščinsko sodišče ima vse podatke ,napisana oporoka je preprosta,tako kot 99% ostalih,na podlagi tega bo določil čigavo bo kaj.Če …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.