Malo delo, mali shod

Foto: Žurnal24 Funkl čez čas napoveduje tudi večje proteste, a za zdaj naj še ne bi bilo potreb
Protest. Shod študentov v znak nasprotovanja zakonu o malem delu in podpore organizacijam.
Oglej si celoten članek

“Za zdaj še ne, ko pa bo čas, bo tudi to prišlo na vrsto,” je o velikih protestih proti predlogu zakona o malem delu za Žurnal24 povedal predsednik Zveze študentskih klubov Slovenije (Škis) Marko Funkl.

A ta čas še ni prišel, je poudaril, zato študenti za ponedeljek, 12. aprila, pripravljajo le manjši shod pred ministrstvom za delo.

Pisma podpore
“Pripravljamo minidogodek, na katerem bomo predstavnikom ministrstva za delo predali pisma podpore delovanju študentskih organizacij, obenem pa bomo opozorili na slabosti predloga zakona o malem delu,” je pojasnil Funkl.

Pisma podpore so podpisali predstavniki študentskih organizacij, klubov, zvez in društev pa tudi nekaterih občin.

Tokrat so se organizatorji shoda nanj veliko bolj pripravili – tudi uradno. Zveza Škis je namreč nedavno prejela kazen v višini 500 evrov, ker niso prijavili svojega zadnjega protesta, ki so ga imeli pred vlado 15. marca.

Slabo tudi za delodajalce
Uvedba zakona bi poslabšala tudi položaj delodajalcev, saj bi jim prinesla dodatno administrativno delo in povečanje stroškov na račun novih dajatev.

Po mnenju stroke zakon tudi ne bi pripomogel k naraščanju rednih zaposlitev, več bi bilo le drugih oblik nerednih zaposlitev in dela na črno.

Ker zakon spreminja posredovanje začasnih del v neprofitno dejavnost, bi imel negativen vpliv tudi na delovanje študentskih servisov, saj bi se njihova provizija zmanjšala z zdajšnjega 4,5 odstotka od 12-odstotne osnovne koncesijske dajatve, ki jo plača delodajalec, na 1,5 odstotka.

Kriza sezonskega dela
Zakon naj bi največje težave predstavljal predvsem delodajalcem v podjetjih, ki so izrazito sezonsko naravnana, recimo v gostinstvu, turizmu, pri promocijah ter tržnih raziskavah in anketah.

“Sam si ne predstavljam delovanja našega podjetja brez študentov in menim, da bi ga takšne administrativne omejitve spravile v nemogoč položaj,” ugotavlja direktor družbe Turizem Kras Matjaž Berčon.

V sezoni potrebujejo okoli sto študentov kot dodatno delovno silo, po novem zakonu pa bi lahko imeli zaposlenih le 40 malih delavcev.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.