Po naših informacijah morajo otroci in mladostniki, ki se trenutno zdravijo v pediatrični kliniki,
zaradi povišane vrednosti legionele v vodovodu piti ustekleničeno vodo. Na pediatriji pojasnjujejo,
da je zdravstvena inšpekcija v dveh vzorcih vode, ki ju je odvzela, našla bakterijo legionelo, v
štirih pa tudi bakterijo psevdomonasa.
Zdravje otrok ne bo ogroženo
|
Na pediatrični kliniki morajo zaradi prisotnosti legionele in psevdomonasa do ponedeljka izvesti
dezinfekcijo internega vodovodnega omrežja, je dejala zdravstvena inšpektorica
Vera Ovsenek.
|
''Vodstvo pediatrične klinike je takoj obvestilo vse zaposlene o oporečni vodi in nemudoma so bila nameščena obvestila na vseh vodnih virih (pipah, prhah …). Zaposleni opozarjajo paciente in starše oziroma obiskovalce. Takoj so bili nameščeni vodni filtri na oddelkih oziroma v sobah, kjer so najbolj ogroženi pacienti,'' pojasnjujejo na kliničnem centru in dodajajo, da so ustrezne službe takoj začele izvajati sanacijske ukrepe za izboljšanje pitne vode.
''Poteka spiranje vodovodnega omrežja ter dodatno čiščenje in dezinfekcija pip. Ob vseh navedenih sanacijskih ukrepih ni nevarnosti okužb,'' še pravijo na kliničnem centru.
Težko se diha
Naj spomnimo, da so se bolniki v novo pediatrično kliniko preselili pred dobrim mesecem, čeprav je bila ta zgrajena že lanskega avgusta. Selitev se je zavlekla zaradi (pre)dolge izbire ponudnikov ter dobave splošne in specialne opreme.
Tehničnih zadržkov za selitev ni bilo, a so mediji takrat poročali, da naj bi imelo novo poslopje številne, predvsem varnostne pomanjkljivosti. Po naših informacijah naj bi bilo nevzdržno predvsem v osrednji sobi, ki je namenjena obiskovalcem – klimatske naprave namreč v prostor ne dovajajo zunanjega zraka. Bolnikom delajo preglavice tudi vrata, ki se izjemno težko odpirajo in zapirajo.
Ponavljajo napake?
Težave z legionelo je imel pred časom tudi novozgrajeni onkološki inštitut. Takrat so se mediji razpisali o tem, da je zatajilo vodstvo inštituta, ki ni ''imelo poguma'' zahtevati garancije od izvajalca gradbenih del SCT. Za odpravljanje napak na vodovodnem omrežju so morali odšteti kar okoli 10 tisoč evrov. Zanimivo je, da je izvajalec del na pediatrični kliniki isti.