"Okoliščine postopek izročitve nekoliko podaljšujejo, vendar je ta v teku," nam je včeraj povedal predsednik koprskega okrožnega sodišča Vitomir Bohinec.
Zanimalo nas je namreč, zakaj se sodišče ni odločilo za izročitev ruskega državljana Gennadyja Lysaka, za katerim je razpisana Interpolova tiralica zaradi mednarodnega organiziranega kriminala.
V odvetniški pisarni Čeferin, ki zastopa Gennadyja Lysaka, opozarjajo na netočnosti glede njegove domnevne kriminalne preteklosti v Rusiji.
Med drugim trdijo, da Lysak nikoli ni bil obdolžen trgovanja z orožjem, prav tako ne druge oblike mednarodnega organiziranega kriminala.
"Res je sicer, da je Rusija poslala zahtevo za njegovo izročitev, ki pa je tako nepopolna, da se je ne da preizkusiti. Poleg tega sploh ne navajajo konkretno, kaj kaznivega naj bi storil, kaj šele da bi navajali kakšne dokaze," poudarja odvetnik Marko Bošnjak iz Čeferinove pisarne.
Po njegovih trditvah Lysak ni nikoli zbežal iz Rusije, saj že od leta 2007 zakonito prebiva v Sloveniji.
Pogoji za izročitev po njegovem mnenju sploh niso podani.
Kot smo pisali včeraj, Lysak že več let živi nad Portorožem v razkošni vili, ki jo pred nepovabljenimi varujejo železna ograja in varnostne kamere. V vili si je omislil tudi zimsko-letni bazen.
Policisti komunicirali
Pravosodni organi so bili o zahtevi za njegovo izročitev obveščeni po diplomatski poti.
"Ruski Interpol in slovenska policija sta si v sklopu mednarodnega policijskega sodelovanja večkrat izmenjala informacije," so poudarili na koprski policijski upravi (PU); njeni predstavniki so Lysaka na koprsko okrožno sodišče k preiskovalni sodnici privedli na začetku novembra 2009.
Milejši ukrep
Koprsko okrožno sodišče je včeraj tudi potrdilo, da je prek pravosodnega ministrstva prejelo prošnjo za začasni pripor ter Rusovo izročitev. "Prošnji je bila priložena dokumentacija, ki jo je bilo treba prevesti," so dodali. Zakaj se je sodnica Leandra Dukič Japelj odločila za milejši ukrep in naložila, da se je Lysak dolžan javljati PU, odgovora nismo dobili.
Neuradno naj bi bil razlog, da je Lysak srčni bolnik. Na sodišču so poudarili, da bi ga, če se ne bi redno javljal na piransko policijsko postajo, priprli. Koprsko sodišče pa medtem že drugo leto, kot je dejal njegov predsednik, "pribavlja" dodatno dokumentacijo iz Ruske federacije.
Rusa domov, izročitev nima roka
Podaljšano. Slovenije ne zavezuje poseben rok, do katerega mora Rusiji izročiti Gennadyja Lysaka. Med drugim tudi zato, ker ga koprsko sodišče ni priprlo.
"Če se prosi za izročitev državljanov nečlanic Evropske unije (EU), se predvideva klasičen način izročanja, katerega hitrost v teh primerih ni zapovedana z nobenim posebnim rokom, temveč je odvisna predvsem od tega, kako potekata korespondenca in izmenjava dokumentov med državama. Tako se v teh primerih postopek lahko zavleče za več mesecev. Po drugi strani zakon o evropskem pripornem nalogu Slovenijo zavezuje, da postopek izročitve državljana EU opravi v 40 dneh," pojasnjuje profesor kazenskega prava in mariborski sodnik Zlatan
Dežman.
Konvencija Sveta Evrope, katerega članica je tudi Rusija, sicer dopušča, da država prosilka sama določi, do kdaj naj ji državljana izročijo.
Ministrstvo za pravosodje oziroma koprsko sodišče, ki o izročitvi odloča, pa še ni pojasnilo, ali mu je Rusija tudi v tem primeru postavila rok, kdaj pričakuje vrnitev ruskega poslovneža
Gennadyja Lysaka. An. Z.