Pred nekaj leti smo bili slovenski mladi res na isti valovni dolžini z mladimi iz severnejših držav Evrope. Ker smo imeli študentske bone in študentsko delo in nam ni bilo treba plačevati šolnin, smo bili v primerjavi z njimi mnogokrat celo na boljšem. Kakšna utopija!
Prejšnji teden sem s prijateljico Nizozemko v njeni kuhinji klepetala o realnosti danes. S fantom sta konec lanskega leta kupila hišo; ker ni bila zadovoljna s staro službo, jo je nedavno po hitrem postopku zamenjala z novo. Tudi pri njih se ne cedita med in mleko, kot se nikjer v Evropi v tem trenutku ne, in tudi pri njih je vlada padla, ker niso imeli podpore za sprejem varčevalnih ukrepov, ki bi znižali življenjski standard. Vseeno pa so mladi pri nas in mladi na severu Evrope danes v različnih realnostih. Danes bi mi lahko kimali s pomilovalnim pogledom ob primerjavah z Eksjugoslavijo.
Vlada je na Nizozemskem padla tudi zaradi poskusa podaljšanja upokojitvene starosti na 67 let. Običajno se Nizozemci namreč upokojujejo pri 65 letih. To pa je starost, zaradi katere je pri nas padla prejšnja vlada.
Pri nas bomo tokrat varčevalne ukrepe očitno sprejeli brez referenduma. Le upamo lahko, da ne zato, da smo vzeli iz manjših žepov, da bomo napolnili večje, ampak da bomo zgolj spet ujeli korak s tistimi severno od nas.
Lovljenje izgubljene prednosti
Tujina. Varčevalni ukrepi ne bi smeli biti le ohranjanje trenutnega stanja, ampak korak naprej.