Krajani zaselkov Nizka in Varpolje v Občini Rečica ob Savinji v Zgornji Savinjski dolini se ne strinjajo z ukinitvijo njihovega volišča. V peticiji zahtevajo od Okrajne volilne komisije Mozirje, da nemudoma določi volišče na območju zaselkov, in hkrati opozarjajo na številne nepravilnosti v postopku ukinitve volišča. Peticijo je podpisalo 227 krajanov, kar je več kot polovica od nekaj več kot 400 volilnih upravičencev, 187 se je tudi odločilo za bojkot nedeljskega referenduma o drugem tiru.
Krajani Okrajni volilni komisiji Mozirje očitajo tajen in nepregleden postopek, ukinitev volišča v zadnjem trenutku pred referendumom in državnozborskimi volitvami, izključevanje javnosti, arbitrarno odločitev in onemogočanje krajanov, da bi poiskali rešitev za lastno volišče.
Zaplet je nastal zaradi lanske spremembe Zakona o volitvah v državni zbor, ki med drugim določa, da morajo biti vsa volišča dostopna invalidom. Okrajna volilna komisija Mozirje je Občino Rečica ob Savinji 8. januarja obvestila o voliščih, ki niso dostopna invalidom. V primeru volišča v Nizki so bila vrata in hodnik preozka za invalidski voziček.
Občina je 16. januarja komisiji predlagala drugi prostor v istem objektu, lastnik objekta pa bi zaradi stopnice pred vhodom zagotovil železno klančino. Ob tem je občina pozvala komisijo, da potrdi lokacijo volišča, sicer bi iskali nadomestno lokacijo, saj je bila občina zainteresirana, da se volišče ohrani. V treh mesecih Okrajna volilna komisija Mozirje občini ni odgovorila, temveč je na seji 9. aprila volišče ukinila s sklepom, da predlagani prostor površine 12 kvadratnih metrov zaradi oblike in opreme ne omogoča ureditve volišča.
Krajani v peticiji protestirajo, ker o problematiki niso bili obveščeni in ker je bilo volišče ukinjeno v zadnjem trenutku pred referendumom in državnozborskimi volitvami, kar jim je onemogočilo, da bi rešitev za volišče poiskali sami. Protestirajo tudi, ker je bil sklep o ukinitvi volišča v časopisu objavljen šele 20. aprila, rok za določitev volišč za referendum pa je bil 10. april in za državnozborske volitve 23. april. Prav tako se ne strinjajo z razlogi za ukinitev volišča.
Novo lokacijo volišča v Spodnji Rečici krajani ocenjujejo za neprimerno. Ocenjujejo, da do volišča ob glavni prometnici v dolini ni varne pešpoti in da je sokrajanom brez avtomobila onemogočen varen obisk volišča. Peticijo zaključujejo, da je bilo volišče ukinjeno, ne da bi se pri tem ozirali na težave, ki jih bo imelo več kot 400 volivcev pri uveljavljanju ustavno zagotovljene pravice. V protest se je 187 krajanov tudi odločilo za bojkot referenduma o Zakonu o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača–Koper.
Mislim, da je potrebno bojkotirat vse volitve.(Mrtvi kandidati, ena in ista kandidatka v dveh stankah,pajdašenje,....)
Nedeljski referendum bo bojkotiralo 80% volivcev in ne polovica.