"Sem tik pred penzijo, nisem pričakoval tako nizke pokojnine, za 40 let delovne dobe. Je pa res, da smo imeli nekoč pravice, dopust, regres, malico – vse to je bilo za nas samoumevno in prvi maj mi veliko pomeni," je dejal eden od udeležencev.
Vzdušje na Rožniku turobno
Gospa z ljubljanskega Viča pa je pripomnila: "Ne vem kam to pelje. Vnukinja, grafična oblikovalka, tudi danes dela, temu pravijo prekerno delo ali nekaj takega. Mora, nima ne dopusta, ne praznikov. Mi smo vsako leto s sodelavci šli skupaj na Rožnik. Poglejte zdaj, nobenega mladega."
"Ni razpoloženja, ljudje iz nahrbtnikov vlečejov hrano ali pa jih sploh ni. Na jok mi gre," pri mizi pravi par iz Šiske in doda: "Tako malo ljudi še ni bilo tukaj na prvi maj. To so jasna sporočila. Kaj boš praznoval, če ni pravic."
Janković: Prihodnost je v zadružništvu
Ljubljanski župan Zoran Janković je v nagovoru zbranim poudaril idejo zadružništva. "Mislim, da je to prihodnost Evrope," je dejal.
Za polom na gospodarskem področju v preteklih letih so po njegovih besedah krive banke. Te bi morale spremljati naša podjetja na njihovi poslovni poti, a namesto tega so le iskale kupca zanje, je bil kritičen. "Ali nam poskušajo bankirji povedati, da ne znamo voditi podjetij," je vprašal.
Prvomajsko proslavo na Rožniku tako kot kresovanje na predvečer praznika vsako leto pripravijo sindikati Ljubljane in okoliških krajev, ki tokrat ugotavljajo, da se njihovim prizadevanjem navkljub sindikalne pravice krčijo, revščina pa narašča.
Pahor: "Koliko znamo, zmoremo in hočemo?"
"Praznik dela ni samo tradicionalen, ampak je tudi zelo aktualen. Gre za vprašanje, koliko znamo, koliko zmoremo in koliko hočemo skupaj soustvarjati družbo, v kateri bomo imeli vsaj enake priložnosti vsi, ne glede na socialne in druge razlike med nami," je med drugim v svojem govoru ob Ivarčkem jezeru na Koroškem dejal predsednik Borut Pahor. Pred okoli 3000 zbranimi ljudmi je spomnil, da nihče nima odgovorov na vsa vprašanja sedanjosti in prihodnosti, da pa je prihodnost v veliki meri odvisna od nas samih in od čisto običajnih človeških odnosov.
Opozoril je tudi, da bi povečevanje družbene neenakosti pomenilo eno največjih nevarnosti za vzpon nevarnih ideologij.
Premier: "Več kulture dela"
"Za slovenski narod je tradicionalno značilna marljivost in delavnost, pa vendar - v Sloveniji potrebujemo več kulture dela," je v poslanici ob 1. maju zapisal predsednik vlade Miro Cerar. To po njegovem pomeni, da "moramo pošteno in prizadevno delo šteti za eno temeljnih družbenih vrednot, dobre delavce pa spoštovati in ustrezno nagrajevati".
"Vsi skupaj pa moramo spodbujati zavest, da je častno in vredno predvsem tisto delo, ki je pošteno opravljeno in je družbeno koristno ali vsaj ne škoduje drugemu," je dejal.
"Delavce moramo osveščati, da jim nihče ničesar ne bo podaril"
Na Jesenicah sta prvomajsko praznovanje pripravili tamkajšnja občina in Skei, v Mirni pa ZSSS Dolenjska, Bela krajina in Posavje. Na Javorovici je zbrane nagovoril evropski poslanec Franc Bogovič.
Po njenih besedah se je treba vsakega 1. maja, pa tudi vsak dan posebej, spomniti, da je delo vrednota in osnova človeka. Pri tem bodo po njenih besedah svojo vlogo odigrali tudi sindikati, posebej v času, "ko zavedanje o vsebini kapitalizma šele nastaja in smo dolžni osveščati delavke in delavce, da jim nihče ničesar ne bo podaril". Poudarila je potrebo po skupnem nastopu, pogajanjih za kolektivne pogodbe in solidarnosti.
dezurni@zurnal24.si
Prvi maj je samo za obujanje spominov, za prihodnost pa ni. Je pač preživeta zadeva. Kdor ustvarja vrednost je tudi …
Poglejmo malo drugače. Mladim je verjetno dosadilo da bi jim še na dela prosti dan kdo pral možgane. Poglejmo vse …
Zoki govori o pravicah delavcev, sam pa nas krade kot sraka!