Lepota Sončeve krone

Foto: Žurnal24 Sončeva krona (Foto: Miroslav Druckmuller)
Znanstveniku je uspelo med popolnim sončnim mrkom ob pomoči računalnika v fotografski objektiv ujeti redko videno Sončevo krono.
Oglej si celoten članek

Profesor Miroslav Druckmuller z univerze v češkem Brnu je lanskega julija  na Papui Novi Gvineji fotografiral popolni sončni mrk, ki je trajal slabih šest minut.

Ob pomoči računalniškega programa, ki ga je sam razvijal več let, mu je uspelo vse posnetke, ki so bili plod skrbnih priprav, spraviti v enega samega. Rezultat je osupljivo podroben vpogled v skrivnostno Sončevo krono, ki obdaja zunanji del zvezdine atmosfere, a je zaradi močne svetlobe sonca vidna le ob mrkih. Zaradi kontrasta med senco lune in svetlobo Sonca pa je s prostim očesom tudi med mrkom korono nemogoče videti, zato so potrebni programi za natančno sestavljanje fotografij v eno.

Korona je sestavljena iz plazemskega plina in se razteza več kot milijon kilometrov nad Soncem, vseeno pa je v njej temperatura kar dva milijona stopinj oziroma kar za 200-krat več od površja.

Znanstveniki si tega ne znajo razložiti, menijo pa, da razlog tiči v kombinaciji močnega magnetnega polja zvezde in pritiska Sončevih valov.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.