Lekcija vsem, ki se spotikajo ob mehki č

Foto: Epa Finale Eurobasket, Slavje Foto: Epa Finale Eurobasket, Slavje Foto: Anže Petkovšek Kongresni trg - sprejem košarkarjev Foto: Anže Petkovšek sprejem zlatih košarkarjev Foto: Anže Petkovšek sprejem zlatih košarkarjev Foto: Anže Petkovšek sprejem zlatih košarkarjev Foto: Anže Petkovšek sprejem zlatih košarkarjev
"Ugotovili smo, da ni nič narobe biti Slovenec, da s tem nikogar ne žalimo, da trdota č-ja v priimku nima nobene zveze z domoljubnostjo."
Oglej si celoten članek

Žiga Turk je na svojem blogu zapisal:"Zadnja desetletja so nas učili, da ni primerno, da poudarjamo svoje slovenstvo. Bili smo državljanke in državljani, sramežljivo in le ob večjih praznikih tudi Slovenci in Slovenke ... To zanikanje človeške nravi je dobilo z zlato košarkarsko medaljo velikansko lekcijo. Dobili so jo najprej tisti, ki se imajo navado spotikati ob mehke č-je sogovornika ali se celo imajo za nekaj boljšega zaradi tega ali onega markerja v svojem DNA. Še posebej reprezentanti z mehkejšimi č-ji so demonstrirali tako stopnjo domoljubja in pripadnosti Sloveniji, da je, upam, za vse večne čase odpadel razlog, da se med Slovenci še kdaj dela razlika glede na obliko strešice na č ali da še kdo kdaj komu očita trenirko. 

Foto: Epa Finale Eurobasket, Slavje

Lekcijo so dobili tudi tisti, ki so svoj odpor do domačega oblačili v plašč obzirnosti do »slovenskih državljanov po rodu iz Jugoslavije«. Nobene obzirnosti ne potrebujejo, samo enakopravnost in spoštovanje, ki gre vsem ljudem," je na svojem blogu zapisal nekdanji minister Žiga Turk.

Slovenci smo z zlato medaljo postali nacija

"Končno se je med Slovence, vse Slovence, na nezavedni ravni usedlo tisto, kar je bil rekel dr. Jože Pučnik: »Jugoslavije ni več, zdaj gre za Slovenijo«. Za Slovenijo je šlo v finalu evropskega prvenstva v košarki. Za Slovenijo je šlo Slovencem, ne glede na to, ali so slovenskega, srbskega, hrvaškega, bošnjaškega, italijanskega … rodu.

Foto: Anže Petkovšek sprejem zlatih košarkarjev

Pojma »biti Slovenec« in »pripadati skupnosti ljudi, ki se je organizirala v državo Slovenijo«, sta se stopila v eno in isto. Slovenci smo praktično pokazali, da smo nacija. Slovenca ne določa več genetika, kraj rojstva prednikov, veroizpoved, ampak pripadnost skupnosti, ki ima svojo državo in ki se ji reče Slovenija."

Dodal je, da so še 25 let po ustanovitvi lastne države "med nami živeli, tako smo govorili, Neslovenci. Menda lepše jim je bilo reči "državljani republike Slovenije, ki niso slovenskega rodu". Tako govori narod, ki ni nacija. Narod, ki je nacija, pravi, da v Sloveniji živijo tudi Slovenci, ki niso slovenskega rodu; morda celo Slovenci, ki jim slovenščina ni materin jezik. So pa pripadni skupnosti, ki se je organizirala v državo Slovenijo in zato so Slovenci. Nacija je sposobna take širine, ker ji okvir daje država," ugotavlja Turk.

Celoten blog lahko preberete na tej povezavi

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 3

  • 13:37 22. September 2017.

    Ja Slovenci smo s tem kdo je Slovenec in ne (v to skupino pa so naši politiki v prejšnjih dveh …

  • 13:26 22. September 2017.

    Če znaš brcat ali metat žogo ali teči ali skakati. ti Slovenija hitro podari državljanstvo. V primeru da 40 let …

  • 07:31 22. September 2017.

    Bi se kar strinjal s Turkom.Problem vidim samo in res samo v tem,da slovenščina v svoji abecedi ne pozna mehkega …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.