Tretjo nedeljo v novembru zaznamujemo dan spomina na žrtve prometnih nesreč. Pod sloganom Spominjajmo se, pomagajmo, ukrepajmo je poudarek na Viziji 0, s katero si pristojni prizadevajo za nič mrtvih in hudo poškodovanih na slovenskih cestah. Na Agenciji za varnost prometa so poudarili, da je veliko smrti in poškodb na cestah mogoče preprečiti.
Ogromno huje poškodovanih
Od samostojnosti Slovenije do danes so prometne nesreče v državi terjale 7882 življenj, skoraj 330.000 ljudi pa se je v prometnih nesrečah huje poškodovalo. To je toliko žrtev, kot da bi izgubili celotno prebivalstvo mesta, kot je Slovenska Bistrica ali vse prebivalce Občine Beltinci, ali več poškodovanih, kot je prebivalcev Mestne občine Ljubljana, opozarjajo na Agenciji za varnost v prometu (AVP).
Samo lani so prometne nesreče zahtevale 82 življenj, letos pa je ta številka že pri 70. Čeprav so se te številke v zadnjih desetletjih v Sloveniji močno zmanjšale, vsaka smrt predstavlja tragedijo, ki je ne bi smela doživeti nobena družina, so poudarili na AVP. "Ne smemo pozabiti na vse tiste, ki so v nesrečah utrpeli trajne poškodbe in s posledicami živijo vsak dan," so zapisali.
Vizija 0 le v desetih tednih
Osrednji slogan Spominjajmo se, pomagajmo, ukrepajmo je letos dopolnjen z besedama Tisti dan, ki se nanašata na trenutek, ko se je žrtvam nesreč življenje nepovratno spremenilo ali končalo, so zapisali na spletni strani Zavoda Varna pot.
Na AVP so medtem izpostavili, da jim je Vizijo 0 letos uspelo uresničiti le v desetih tednih od 46. Prepričani so, da bo potrebnega veliko truda za dosego cilja EU do leta 2030, ki je prepoloviti število žrtev prometnih nesreč. Nacionalni program varnosti cestnega prometa si medtem za leto 2030 zastavlja ambiciozna cilja zmanjšati število smrtnih žrtev na največ 50 in hudo poškodovanih na največ 400 oseb.
"Alkohol in hitrost ostajata globoko zakoreninjen izziv, a bomo z vztrajnostjo, ozaveščanjem in preventivnimi akcijami nadaljevali boj za izboljšanje prometne varnosti. Pred nami je še dolga pot, toda z vsakim korakom smo bližje cilju," so zapisali.
V Sloveniji so bili osrednji dogodki ob svetovnem dnevu v Mestni hiši v Ljubljani, na Gimnaziji Ptuj in v Metliki. Predstavniki Zavoda Varna pot, policije, ministrstva za infrastrukturo in verskih skupnosti pa so se v četrtek pri osrednjem spomeniku žrtvam prometnih nesreč na ljubljanskih Žalah poklonili žrtvam.
Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč pod okriljem Združenih narodov, Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in Evropskega združenja žrtev prometnih nesreč zaznamujemo od leta 2007.
Kar konkretno smo zmanjšali število umrlih na naših cestah. 👍
Narava tako poskrbi, da nas ni preveč. Če je medicina napredovala…
Na avtocestah je spet okrog 10 % mrtvih na leto... in še dobro, da avtocestna policija uspešno dela red, usmerja …