"Kazenske ovadbe proti očetu neplačniku moram na tožilstvo vlagati vsakega pol leta, prav tako kazensko prijavo na policijo. To je edini način, da izterjam preživnino za otroka," razlaga ločena mati, ki bi morala prejemati 150 evrov preživnine. "Bivši partner je brezposeln, razglasil je osebni stečaj, zato izvršbe na njegovem računu ni mogoče izvesti, čeprav ima denar tako za visoko najemnino kot za počitnice," še razlaga mati.
Kazenskih ovadb vse več
Število kazenskih ovadb zaradi neplačevanja preživnine se je lani povečalo za 36 odstotkov. Lani je bilo tako ovadenih 3.777 neplačnikov, leto prej pa tisoč manj. Neplačnik po posredovanju sodišča dolg poravna za nazaj, če prakso neplačevanja nadaljuje, mora skrbnik otroka kazensko ovadbo vložiti znova.
Nadomestilo iz sklada
Javni jamstveni, preživninski in invalidski sklad iz davkoplačevalskega denarja za neplačane preživnine na leto namesto dolžnikov izplača več kot 3,5 milijona evrov nadomestil. Sklad nadomestilo izplača, če preživninski zavezanec v zadnjih 12 mesecih dolguje vsaj tri povprečne mesečne preživnine. Nadomestilo iz sklada za otroka do šestega leta znaša 72 evrov, za otroka med šestim in 14. letom 79 evrov, za otroka, starejšega od 14 let, pa 94 evrov.
No, no, prav me preseneča, saj je Slovenija pridna katoliška državica, ki veliki pomen daje prav drušini. Kaj se dogaja …
država preganja tiste ljudi ,katerim je ukradla vse tudi bodočnost!! Kako naj plačujejo preživnine ,če nimajo ustavnih temelnih pravic človeka …