V sindikatu Fides so se danes odzvali na javno pismo mladih zdravnikov, ki so anonimno opozorili na razmere v katerih delajo, na odnos nadrejenih ter Fidesu očitali, da jih pušča ob strani.
Kot je povedal predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin, v vsebino pisma ne dvomijo, prišli pa so do spoznanja, da se kar opisujejo mladi zdravniki, najverjetneje dogaja na UKC Maribor. "Skupaj z Zdravniško zbornico se bomo potrudili te mlade zdravnike sklicati, da povedo, kaj jih muči in kaj lahko naredimo za njih. Na ta dopis bi se moralo odzvati tudi vodstvo UKC Maribor," je dejal Kuštrin.
V sporazumu prednostna ureditev položaja mladih zdravnikov
Kot je pojasnil že včeraj, je ena od točk parafiranega sporazuma z vlado, prednostna ureditev položaja mladih zdravnikov in zobozdravnikov, ki je zdaj zelo slab, zlasti zaradi večletnega nenapredovanja.
Od kod bodo vzeli 30 do 40 milijonov?
Na novinarski konferenci niso želeli komentirati obračunavanja med koalicijskimi partnerji glede tega, ali je imela ministrica Milojka Kolar Celarc mandat za podpis sporazuma s Fidesom. Prav tako niso želeli komentirati vprašanj kje se bo našlo dodatnih 30 do 40 milijonov evrov, kolikor je vreden sporazum, ki predvideva fleksibilno nagrajevanje zdravnikov.
"Če so tako brez težave našli denar za banke in to veliko več, ga bodo tudi za zdravnike," je dejal Kuštrin.
Cerar: Jutri ne bomo odločali
Vlada ne more odločati o parafiranem sporazumu s sindikatom zdravnikov Fides, dokler se sindikati ne dogovorijo med sabo, je dejal premier Miro Cerar, ki se je ostro odzval tudi na stališče koalicijski strank, ki nasprotujeta sporazumu med Kuštrinom in Kolar Celarčevo.
Po mnenju premierja bi lahko stališča SD in DeSUS pripeljala do nadaljevanja zdravniške stavke, in sicer "spet na račun bolnikov, kar bi bilo zelo slabo".
Ker do nesoglasij prihaja tudi med Fidesom in ostalimi sindikati, jim Cerar sporoča, da to sami razčistijo ter o tem obvestijo vlado. Ponovil je, da si vlada prizadeva za dialog z obema skupinama.
Glavni tajnik sindikata Sviz Branimir Štrukelj je napovedal, da bo, če bo dogovor podpisan, to pomenilo konec pogajanj za javni sektor. "Smo na robu konflikta," je dejal Štrukelj in dodal, da bi takšen dogovor namreč pomenil, da smo v dveh različnih državah, ko eni odpravljajo varčevalne ukrepe, ki so še iz časa najhujše krize, drugi pa si zvišujejo plače.
sergeja.hadner@zurnal24.si
takim zdravnikom je morala samo v primeru, zdravljenja bližnjih..
http://siol.net/siol-plus/kolumne/zdravje-je-njihovo-najvecje-bogastvo-430117
1. Tudi v gospodarstvu nimamo vsi samo 1300 € plače. <br />2. Nočem priti na obravnavo k zdravniku, ki ima …