Sindikati so pred današnjim srečanjem z vladnimi pogajalci že ogorčeni nad predlaganimi ukrepi, kar je bilo seveda pričakovano. Premier Miro Cerar jih je ob včerajšnji razgrnitvi predlaganih ukrepov že pozval k strpnosti in konstruktivnosti. "Že, vendar za začetek je treba vedeti, da so njegovi ukrepi nekonstruktivni," pri tem pove Konrad Kuštrin, Fides.
Najprej naredite red!
Kuštrin opozarja, da bi predlagani varčevalni ukrepi udarili vse, neselektivno. "In tega nam je zadosti! Verjetno vsem, ne samo zdravnikom. Tudi v nekaterih drugih delih javnega sektorja je veliko pridnih, delovnih, koristnih ljudi, ki seveda niso zadovoljni s tem. Trpajo pa nas vse v en koš," je jezen Kuštrin.
Nadaljuje, da je sicer jasno, da je država v krizi, da bo potrebno sprejeti določene ukrepe: "Vendar v javnem sektorju bi bilo potrebno najprej narediti red, spremeniti bi bilo potrebno sistem funkcioniranja javnih zavodov in spremeniti tudi zakon o sistemu plač, ki je pravzaprav samoupravni sporazum o plačah. Ampak ne, pri nas bodo zdaj naredili tisto, kar je seveda najbolj enostavno, udarili bodo vse na enak način in to je najmanj nesprejemljivo!"
Kuštrin spomni, da je slovenski javni sektor po mnenju številnih strokovnjakov in ekonomistov preobširen, vendar pri tem poudari, da glede na povprečje evropske skupnosti v Sloveniji manjka tisoč zdravnikov. Tudi zato se ne strinja, da bi za zdravnike veljali isti ukrepi, kot za ostale v javnem sektorju. "Še najmanj pa se mi zdi sprejeljivo, da bodo jemali dodatke za nedelje. Tisti, ki v nedeljo pijejo kavo v Portorožu, bodo vzeli nedeljske dodatke tistim, ki ob nedeljah skrbijo za zdravje in za varnost, torej zdravnikom, medicinskim sestram in policistom. Ne le, da je to nezaslišano, to je naravnost nesramno!"
Mlatenje prazne slame
Kuštrin spomni, da še vedno čakajo na sestanek pri premierju Cerarju, na katerem bi zdravniki izstopili iz tega plačnega sistema. "Saj ne zahtevamo, da se javni sektor poruši, zahtevamo fleksibilizacijo do te mere, da se lahko poklicna skupina zdravnikov pogovarja o pravicah in obveznostih posebej, ne pa skupaj z drugimi v javnem sektorju," poudari Kuštrin in doda še, da imajo to pravico vsekakor tudi druge poklicne skupine. "Mi pa vendarle izgubljamo ure in ure, dneve in tedne in mesece na pogajanjih, ki niso več nobeni stvari podobna. Morate vedeti, da tam sedi po sto ljudi hkrati in največkrat mlatijo prazno slamo. Vsi odločajo o vsem. To je nekaj neverjetnega!"
Kuštrin izpostavi tudi, da so zdravniki da so zdravniki zgroženi nad delovanjem nove vlade, ki z javnim sektorjem začenja pogajanja. "Izhodišča za pogajanja je sprejela neselektivno, očitno brez vsakršnih izračunov. Imamo novo ministrico za zdravje, vendar sploh ne vemo, da jo imamo. Z njene strani ni bilo še nobenega glasu! S predstavniki zdravniških organizacij se sploh ni pogovorila!"
Če bi to napovedal Janša, ko je še bil na vladi, bi danes bila cela Ljubljana na nogah, tako pa …
Kuštrina moti že to, da jih, ceh namreč, vznemirajo že samo z možnostjo, da bodo morali tudi oni varčevati. Kako …
Kuštrina moti že to, da jih, ceh namreč, vznemirajo že samo z možnostjo, da bodo morali tudi oni varčevati. Kako …