V izjavi za medije po že drugi uspešno prestani interpelaciji je Simona Kustec dejala, da bo še naprej odgovorno delovala na področju šolstva. Poudarila je, da resor izobraževanja ni bil moderniziran tako rekoč že 30 let, zato je "več kot potreben razmislek in temeljita sprememba na samem resorju".
Po oceni Kustečeve je pred ministrstvom zaradi epidemioloških razmer, predsedovanjem Slovenije Svetu EU in številnih razvojno naravnanih izzivov zahteven čas. Resor izobraževanja je po njenih besedah potreben sprememb, ki bodo usmerjene "v podobe novih vizij, znanja in s tem povezanih vzgojno-izobraževalnih procesov".
Kot je poudarila, je ekipa, ki deluje na ministrstvu, močna, predana in zavezana svojemu poslanstvu, zato verjame, da bodo z dialogom in sodelovanjem z vsemi tistimi, ki želijo iskreno pomagati razvoju vzgoje, izobraževanja, znanosti in športa naše države, uspeli uresničiti zadane cilje.
Kustečeva je ob tem dejala, da je v razpravi, ki je ob interpelaciji potekala v DZ, poskušala najti tudi predloge za nadaljnje delo, a da so se vsebine ponavljale, tako kot že v sami interpelaciji. "Vsi skupaj moramo bolj zavihati rokave, znanje je tisto, kar prav naša družba, družba majhne države potrebuje in s katerim je lahko v svetovnem merilu konkurenčna in tudi najboljša," je ocenila. A za to se je treba po njenem mnenju potruditi ter vzpostaviti vse pogoje za to, da bo to mogoče.
Ministrica je v izjavi tudi zavrnila očitke o sumu koruptivnega ravnanja zaradi razpisa za podelitev koncesij visokošolskim študijskim programom. Poudarila je, da morajo biti v pravni državi vsi razpisi in postopki na ministrstvu oprti na pravne norme, transparentnost in sistem preverjanja. "V primeru, da kdorkoli dvomi v transparentnost samega procesa, same vsebine, ima seveda na voljo vsa sredstva, da to tudi odpre in da se te zadeve tudi preverijo," je dejala. Hkrati je zagotovila, da bi, če bi bilo karkoli narobe s samim razpisom, na to opozorile že za zakonodajo pristojne vladne službe.
Opozarjali na pomanjkanje dialoga
V razpravi so sicer vlagatelji interpelacije med drugim opozarjali tudi na odsotnost dialoga s ključnimi deležniki v šolstvu, Kustečeva pa je po uspešno prestani interpelaciji zatrdila, da čuti podporo ravnateljev. Zaradi epidemioloških razmer je namreč z njimi v intenzivnejših in bolj rednih stikih kot običajno, je pojasnila.
Po njenih besedah večjih sistemskih težav, kot ji je bilo to očitano v današnji razpravi v DZ, ne beležijo. So pa zaradi epidemiološke situacije prisotni različni izzivi in morebitne stiske, saj je človeško življenje in dinamika takšna, da se velikokrat izrazi v medsebojnih odnosih na šolskem polju.
Kot je še poudarila Kustečeva, so ravnatelji v prvi vrsti vodje v posameznih zavodih in zato posebnih vodstvenih oziroma usmeritvenih navodil ne potrebujejo. A zaradi zahtevnosti epidemiološke situacije in z njo povezanih ukrepov je ključno, da se slednji dodatno obrazložijo ter da se zagotovijo pogoji za njihovo uspešno izvedbo. "Način, kako se to izvede, je pa seveda v odgovornosti in pa delovni pristojnosti samih ravnateljev. Ni ministrica tista, ki vodi šolo ali vrtec, ampak to delajo ravnatelji," je poudarila Kustečeva.
Za 42 poslancev, proti 39
Kustečevi je danes po več kot 14 urah razprave nezaupnico izreklo 42 poslancev, proti jih je bilo 39. Kljub temu, da je več poslancev glasovalo za njen odhod kot njen obstanek, pa interpelacija ni uspela, saj bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev.
Ministrica je bila interpelirana že drugič v tem mandatu, prvič je bil rezultat skoraj obraten - za njen odhod je tedaj glasovalo 38 poslancev, 41 pa jih je bilo proti.
Ta koalicija bi podprla tudi Stalina in njegove ideje, če bi se znašel med njimi. Pomembno je znati šteti (glasove), …
žal KUL-ovci dokazujejo da so nesposobni. res. 2 stvari, ki bi moral tudi Pojbiču in Grimsu izbiti plafon. prvič ona …
Kje imaš masko ? Zakaj strašiš naše otroke ?