˝Kupuj domače˝ v krizi ne velja

Foto: Žurnal24 Finančni ministri držav G7 so se zavezali, da njihove države ne bodo svobodni tr
Svet se mora proti gospodarski recesiji boriti brez protekcionizma in omejevanja proste trgovine, je bilo glavno sporočilo prvega dne dvodnevnega zasedanja G7 v Rimu.
Oglej si celoten članek

Finančni ministri in guvernerji centralnih bamk sedmih najbolj razvitih držav (G7) in Rusije so prvi dan zasedanja v Rimu, ki se pričakovano vrti predvsem okoli gospodarske recesije, izrazili bojazen, da bi se države s krizo spopadle s protekcionizmom, kot so to počele po izbruhu depresije leta 1929.

Ministri ZDA, Japonske, Nemčije, Francije, Italije, Kanade in Velike Britanije so v tem duhu v sklepni izjavi zapisali, da se bodo članice G7 "izogibale sprejemanju protekcionističnih ukrepov" ter da "ne bodo postavljale novih ovir v trgovanju".

ZDA, Francija in Italija na tapeti
Največ kritik na račun protekcionizma so bile v preteklih tednih deležne ZDA pa tudi Francija. Predvsem članice EU je zmotila klavzula "kupuj ameriško" v predlogu zakona o gospodarski stimulacijski, ki sta ga prav v soboto sprejela oba domova ameriškega kongresa. V primerjavi s prvotnim predlogom je sicer danes sprejeti omiljen, saj je zapisano, da se sredstva iz stimulacijskega paketa porabljajo le pri ameriških podjetjih, vendar pa morajo ZDA pri tem upoštevati mednarodne pogodbe in sporazume.

Na Francijo pa kritike letijo zaradi določila, po katerem se morajo avtomobilska podjetja, ki bodo prejela državno pomoč, zavezati, da bo denar ostal v Franciji. Francoska finančna ministrica Christine Lagarde je ponovila, da francoski načrt pomoči avtomobilskemu sektorju ni protekcionistične narave. Dodala je, da na sobotnem srečanju ministri niso kritizirali nobene države oziroma nobenega načrta pomoči.

Finančni ministri sedmerice so se zavzeli tudi za "nujne spremembe mednarodnega finančnega sistema" ter napovedali sprejetje ukrepov, ki bodo nujni za ponovno vzpostavitev zaupanja v globalni finančni sistem. Kot so zapisali, je sedanja kriza razkrila glavne pomanjkljivosti mednarodnega finančnega sistema, gostitelj, italijanski finančni minister Giulio Tremonti pa je na sklepni novinarski konferenci pozval k oblikovanju "novega gospodarskega reda".

Pohvala Kitajski
Članice G7 pa so izrekle tudi pohvalo Kitajski zaradi njenih prizadevanj za vzpostavitev bolj prožnega menjalnega razmerja. Spomnimo: Mnoge države so v preteklosti Kitajski očitale, da umetno znižuje vrednost juana nasproti drugin valutam in s te posredno podpira domači izvozni sektor. V zadnjem obdobju jejuan opazno apreciiral.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.