Glede na to, da je v razredih še vedno precejšnje število srednješolcev, je spreminjanje normativov verjetno lahko rešitev. Ob napovedih nove vlade po verjetnem odpuščanju pa se seveda zlahka zgodi, da bodo učitelji priročna kolateralna škoda izboljševanja statistik števila zaposlenih v javnem sektorju. Da do tega ne bo prišlo, bodo morali poskrbeti sindikati in učitelji sami. Je pa zanimivo, da so kulturniki pokonci skočili zaradi ukinjanja ministrstva. Šolniki so ob ukinjanju služb še kar tiho.
Pasti. Dolgoročno bo potrebno v vsakem primeru razmišljati o trajnostni rešitvi za številčna nihanja v generacijah, ki se bodo gotovo še dogajala. Po eni strani bo potrebno preizprašati, do katere točke je združevanje šol smiselno in kje decentralizacija postane izgovor za to, da ima vsaka vas svojo gimnazijo. Še posebej, če so te zasebne. Nova vlada namreč napoveduje lažje ustanavljanje zasebnih šol. S čimer ni nič narobe, če se to ne dogaja na račun zapiranja javnih in s financiranjem zasebnih programov z javnim denarjem.
Populističen komentar, ki šolnike nagovarja k protestom, čeprav je jasno, da bo Štrukel izkoristil prvo priložnost za proteste, ki bodo …