Vse več javnih uslužbencev – po podatkih sindikalistov – podpisuje dogovor o načinu vračanja preveč izplačanih plač, številni pa naj bi denar tudi že začeli vračati. Gre za napake, ki so leta 2008 nastale ob uvedbi novega plačnega sistema, uslužbenci pa so dobivali preveč ali premalo izplačane plače. Koliko jih je imelo plače napačno izplačane, ne ve nihče, saj na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ), ki je pristojno tudi za javno upravo, pojasnjujejo, da skupnega seznama ne vodijo.
Ne vedo, kdo pije, kdo plača
"Prav tako ne zbiramo podatkov o zneskih vračil," razlagajo na MNZ. Tako je edina, pa še ta neuradna, številka iz leta 2009, ko je takratno ministrstvo za javno upravo ocenjevalo, da je bilo zgolj v prvih šestih mesecih po uveljavitvi novega plačnega sistema preveč izplačanih 53 milijonov evrov. Na MNZ pravijo, da imajo podatke o napačno izplačanih plačah posamezni proračunski uporabniki. A junija je bilo neposrednih in posrednih uporabnikov po podatkih ministrstva za finance 2.789.
So se pa na nas obrnili zaposleni Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje (ZRSZ), ki opozarjajo, da bodo morali skupaj vrniti kar 2,1 milijona evrov.
Od nekaj sto do nekaj tisoč
Na ZRSZ pritrjujejo, da morajo popraviti nezakonitosti pri prevedbi delovnih mest. Plače so napačno prevedli 595 uslužbencem. "Posamezni uslužbenci bodo morali vrniti od nekaj sto do več tisoč evrov," pravi vodstvo ZRSZ.
Denarja še niso začeli vračati, so pa številni sklenili dogovore, ki določajo, da morajo denar začeti vračati naslednji mesec po sklenitvi dogovora. Odplačevanje je lahko tudi obročno. Če delodajalec in delavec ne skleneta dogovora o vračanju preplačanih plač, mora delodajalec znesek zahtevati na sodišču.
Spodletelo tudi ministru
Inšpektorat za javni sektor je lani poleg nepravilnosti v ZRSZ te pri preveč izplačanih plačah odkril tudi na inštitutu za varovanje zdravja, kjer so tistim, ki so jim izplačali premajhne plače, razliko že povrnili. Z večino tistih, ki so dobili preveč denarja, so bili sklenjeni dogovori o vračanju, nekaj zadev pa je pristalo na sodišču.
Prav tako je tožbe vložil Univerzitetni klinični center Ljubljana, kjer so s številnimi medicinskimi sestrami sklenili tudi dogovore o vračilu denarja. Med drugim so inšpektorji ugotovili, da tožb zaradi preveč izplačanih plač lani ob njihovem pregledu še ni vložilo ministrstvo za delo.
Kaznovani bodo tudi šefi
"Problem je, da je določba zakona, ki nalaga delavcem, da vrnejo preveč izplačan denar, neustrezna, saj niso vedeli, da so jim delodajalci dali napačne pogodbe," je prepričan predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Janez Posedi. Na MNZ sicer odgovarjajo, da se odgovorne osebe, ki so plačo izplačale v nasprotju s predpisi, kaznuje z globo 1.100 evrov. Enaka kazen vodilne čaka tudi, če zoper delavce, ki so jim napačno obračunali plače, pa ti denarja nočejo vrniti, ne vložijo tožb ali z njimi ne dosežejo dogovora o vračilu.
mislim da je sindikat za vse odgovoren in niso samo domači ravbarji!! Res pa je da se danes vse pod …
Siesta, kako pa ti lahko ocenjuješ moje kompetence in izbrazbo, a si iz SDS sekte?<br />Res sem uporabil staro kratico …
Pojma nimam kako je lahko Ščernjavič "uspešen" , enako nimam pojma kako si ti prilezel do sedme stopnje? Zapomnni si …