Kradli stvari, namenjene beguncem

Foto: Igor Kupljenik
Foto: Igor Kupljenik
Izredne situacije očitno izvabljajo najboljše in najslabše iz ljudi. Pri Obrežju je prišlo tudi do kraj stvari, namenjenih beguncem.
Oglej si celoten članek

Na portalu zurnal24.si smo dobili informacije, da naj bi na območju med mejnima prehodoma, kjer so prostovoljci nudili pomoč beguncem, prišlo do kraj. Kot nam je povedal očividec, so se tam med drugim zbirali avtoprevozniki, ki so bili zaradi zaprtega prehoda prisiljeni stati, in kradli stvari, ki so bile namenjeni beguncem; predvsem naj bi šlo za spalne vreče, oblačila in obutev.

Ja, vaše informacije lahko potrdim. Res je prišlo do tega, da so prišle osebe, ki niso bili begunci, in odnašale stvari. Kdo so bile te osebe, ne vem,” za naš portal pove Jernej Agrež, prostovoljec humanitarne organizacije Adra, ki je na Obrežju koordiniral delo prostovoljcev.

Ko so zaznali ta pojav, smo nemudoma odreagirali in postavili večji nadzor nad stvarmi, pomočjo, ki je bila namenjena beguncem,” še doda prostovoljec, ki je bil na nogah od petka zjutraj pa vse do sinoči.

Foto: Franc Šavrič Rigonce

Od Zagreba do Obrežja 100 evrov

Z begunsko krizo so se očitno želeli okoristiti tudi taksisti in ostai prevozniki, ki so za pot od Zagreba do Obrežja (32,45 km) računali po sto evrov.

Odgovor so dobili s strani prostovoljcev iz različnih območij (Slovenije, Italije, Nemčije), ki so se sami s svojimi avtomobili podali proti Zagrebu in begunce na svojo roko vozili proti mejnemu prehodu s Slovenijo. 

Prostovoljcem vsa čast

Agrež pove, da se je v teh dneh na Obrežju zvrstilo veliko število prostovoljcev, ki so bili na voljo po cele dneve in noči. “Sam sem danes ponoči vendarle malo spal. Super je bilo,” se pošali prostovoljec.

“Tudi ostali dajejo vse od sebe. Nekatere sem poslal domov, saj so bili res že dolgo časa na delu, a tega niti niso želeli, saj so imeli utečen sistem pri razdeljevanju pomoči,” pove in doda, da bodo na Obrežju, čeprav je prehod v ponedeljek zjutraj prazen, ostali tudi še danes in to zato, da delo predajo novim prostovoljcem. “Javljajo se še nove skupine iz vse Slovenije,” pravi.

Foto: Franc Šavrič Rigonce

 Najprej družine z otroki

Včeraj je v medijih zaokrožilo več izjav sirskih beguncev, ki so se kritično odzvali na to, da prostore na vlakih in avtobusih, ki so namenjeni beguncem, najprej zasedejo moški, ki bežijo iz Iraka in kot taki sploh niso upravičeni do naziva begunec, saj gre za ekonomske migrante.

Na naše vprašanje, ali so se tudi na Obrežju pojavile napetosti med begunci različnih narodnosti, Agrež pove, da ne. “Še več, opazili smo, da gredo na avtobus najprej ženske in otroci, šele nato moški,” je povedal. Kdo je koordiniral odhode na avtobuse, ali so se nemara begunci sami tako prerazporedili, ali je bilo to delo naših organov, Agrež ne ve. Poudari le, da med begunci, ki so jim pomagali čez mejo pri nas, ni prihajalo do nikakršnih napetosti. 

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.