KPK: Najmanj 210 tisočakov nepojasnjenega premoženja

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Komisija prvaku SDS Janezu Janši ponovno očita najmanj 210 tisočakov nepojasnjenega premoženja. Prvak SDS Janez Janša ni odgovoril na poročilo KPK glede premoženskega stanja, a zdaj odgovarja, da so mu bile kršene ustavne pravice.
Oglej si celoten članek

Komisija za preprečevanje korupcije je prvaku SDS Janezu Janši poročilo v izjasnitev poslala 26. maja, ker pa njegovega odgovora niso prejeli, so danes postopek zaključili. Tako Komisija za preprečevanje korupcije Janši ponovno očita številne nepravilnosti glede pravočasnega prijavljanja premoženjskega stanja ter nesorazmerno in nepojasnjeno povečanje premoženja za najmanj 210.000 evrov v času, ko je bil predsednik vlade in poslanec.

Protikorupcijska komisija je tako zapisala, da so ugotovili, da je Janša iz premoženja, ki ne izvira iz njegovih uradno znanih prihodkov, med drugim sofinanciral nakupe nepremičnin, tekoče stroške nepremičnin, nakup vozila višjega cenovnega razreda, stroške zavarovanja in servisiranja vozila, stroške sodnih postopkov, zasebna potovanja v tujino ...  "Komisija je prav tako ugotovila, da je del omenjenega povečanja premoženja povezan z izrazitimi korupcijskimi tveganji v povezavi s poslovanjem pravnih oseb v lasti enega od njegovih družinskih članov."

Janša je sicer imel 15 dni časa za prevzem pošiljke, a je ni prevzel, temveč mu je bila vložena v hišni predalčnik, zato je nastala domneva o vročitvi. Od takrat pa je imel Janša sedem dni časa, da se o osnutku poročila izjasni.

Janša: Nezakonito in neustavno

Janša, ki ni odgovoril na poročilo KPK, je svoj odgovor na poročilo o premoženju na spletu objavil danes - torej tri dni po poteku roka za izjasnitev. KPK očita, da so v pri novem poročilu posvojili postopke in neobrazložene očitke prejšnjega senata KPK in tako uporabili vse metode, ki so bile v prejšnjem postopku uporabljene nezakonito. Zaključnega poročila pa naj ne bi bilo mogoče preizkusiti.

Prav tako pa dodaja, da mu v postopku niso dali možnosti, da se o dokazih in dejstvih, na katere opirajo svoje ugotovitve, izjavi. Kot izpostavlja, pravica izjaviti se ne pomeni zgolj pravice, da poda odgovor na nepravilne, netočne, zmotne in nezakonite ugotovitve KPK, ampak predvsem možnost seznaniti se z dejstvi in dokazi ki jih je komisija uporabila v postopku in seveda tedaj sproti podajati svoje navedbe.

Janša KPK očita tudi nekatere druge kršitve ustavno zajamčenih človekovih pravic.

Kaj KPK še očita Janši?

  • Ni prijavil nakupa trisobnega stanovanja v Ljubljani, ki ga je pridobil leta 2005 in bi ga zato moral po 37. členu Zakona o preprečevanju korupcije prijaviti komisiji najpozneje v 30 dneh po prejemu dohodninske odločbe za leto 2005, to pa je storil šele 15. 10. 2007.
     
  • V zakonskem roku ni prijavil prodaje kmetijskih zemljišč v skupni v katastrski občini Trenta, ki jih je prodal 20. 7. 2005. Spremembo bi moral komisiji javiti najpozneje v 30 dneh po prejemu dohodninske odločbe za leto 2005, to pa je storil šele 15. 10. 2007.

  • V zakonskem roku ni prijavil nakupa osebnega avtomobila znamke VOLVO XC 70 za 46.000 evrov, ki ga je pridobil dne 15. 3. 2007. Prijavil ga je šele 12. 12. 2008, pri čemer je zavezanec v prijavi komisiji neresnično prikazal vrednost vozila na 14.500 evrov (vozilo je bilo kupljeno za 46.000 EUR).
     
  • V zakonskem 30-dnevnem roku ni prijavil najema hipotekarnega kredita v višini 135.000 evrov, ki ga je najel dne 1. 7. 2009.
     
  • Ivan Janez Janša komisiji ni prijavil poroštva stranki SDS pri najemu kredita v višini 500.000 evrov leta 2011.
     
  • Komisiji ni prijavil poroštva (dajalec zavarovanj) fizični osebi oziroma družinskemu članu pri najemu posojila v višini 125.000 evrov januarja 2012.
     
  • Ivan Janez Janša komisiji ni prijavil pologa gotovine na transakcijski račun pri banki v višini 33.000 evrov v letu 2005.
     
  • Leta 2005 je Ivanu Janezu Janši podjetje Imos, d. d., prek povezanega podjetja Eurogradnje z odkupom in večkratnim preplačilom vrednosti nepremičnin dejansko do skoraj polovice sofinanciralo nakup stanovanja v Ljubljani, kar po oceni komisije, glede na okoliščine posla, utemeljuje sklep, da je s tem Ivan Janez Janša pridobil premoženjsko korist (poleg premoženja iz prejšnje točke) od gospodarske družbe Imos, d. d., v okvirni višini najmanj 100.000 evrov.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 50

  • mph
    17:52 27. Junij 2015.

    @darko, katere konkretno besede v tistem postu pa so sovraštvo do ljudi (uau) in eno in isto gonjenje? Res pa …

  • mph
    17:50 27. Junij 2015.

    Vi simpatizerji SDS pač STE. To je pa tudi vse.

  • 14:05 27. Junij 2015.

    JJ je papiga, vedno eno in isto - laže, jokca in zmerja. Drugo to papigo pač niso naučili.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.