Posavje. “Prišel bi kdaj zraven, saj že tri leta in pol vlečeš plačo, pa bi bilo mogoče kaj več narejenega,” je na nepoklicnega podžupana Cvetka Sršena na seji občinskega sveta vzrojila poklicna podžupanja Ana Nuša Somrak. Vzrok za burni odziv je bila Sršenova pripomba, da v današnjih časih asfaltacija ceste ali zdrava pitna voda pač ne pomenita razvoja, saj bi to moral imeti že vsak kraj. “Somrakova ni tista, ki bi ocenjevala moje delo, o mojem delu presoja župan,” je bil kratek nepoklicni podžupan.
Cvetko Sršen. “Denar, ki ga dobim, pošteno oddelam. Vodim svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, opravljam protokolarne naloge; v treh letih in pol nisem dobil nobenih dnevnic, potnih stroškov ali sejnin. Nihče me ne oskrbuje z informacijami in nihče me ne sprašuje za mnenje,” je povedal Sršen, ki je sicer zaposlen v Novem mestu.
Bogovič o podžupanih
“Ocenjujem, da oba podžupana predano delata za svojo občino, povsem naravno pa je, da imamo o posameznih problemih različna mnenja,” je za Žurnal povedal krški župan Franci Bogovič.
Somrakovo, ki je iz vrst SLS kot on, je za poklicno podžupanjo izbral na podlagi rezultatov lokalnih volitev, na katerih je zmagala njihova stranka, Cvetka Sršena, ki je nepoklicni, pa zato, ker prihaja iz drugouvrščene stranke SDS. “Zakon o lokalni samoupravi določa, da mora imeti občina najmanj enega podžupana; glede na velikost naše občine se mi zdi primerno, da ima naša dva,” je pojasnil Bogovič. Dodal je, da je Sršen v času, ko je bila SDS vladna stranka, uspešno sodeloval z ministri na področjih, ki so bila pomembna za občino. Sicer pa Sršen pokriva področje sveta za preventivo, dobi tudi tekoče zadolžitve, Somrakova pa ima na skrbi krajevne skupnosti, zaščito in reševanje, romsko problematiko ter protokolarne zadeve.
Franci BogovičRačune o tem, kako smo politiki uspešni, bomo položili na lokalnih volitvah, ko bodo volilci ocenjevali naše delo.
Tri v dveh občinah
“Smo kot ministri brez listnice,” je svoj položaj nepoklicne podžupanje v sevniški občini ilustrirala Breda Drenek Sotošek (SD), ki je odgovorna za družbene dejavnosti. Prepričana je, da imajo lahko podžupani veliko vlogo, če jih župani pustijo blizu. “Pri nas Milena Jesenko kot nepoklicna podžupanja uradno pokriva področje družbenih dejavnosti, ima pa tudi druge zadolžitve; Patricija Čular je redno zaposlena in me nadomešča v času odsotnosti,” je pojasnil brežiški župan Ivan Molan.
Plače podžupanov
“Nepoklicnim podžupanom pripada dobrih 40 odstotkov plače, ki bi jo imeli, če bi bili poklicni župani,” je pravila pojasnil direktor sevniške občinske uprave Zvone Košmerl. Sevniška podžupanja tako na mesec prejme 830 evrov bruto, približno toliko jih je dobivala nekdanja kostanjeviška podžupanja Melita Skušek. Krški Sršen dobi dobrih tisoč evrov, brežiška Jesenkova dobi plačilo po opravljenih urah.