Kos leti, korupcija pa ostaja

Foto: Žurnal24 drago kos bobo
Zaradi ukinitve protikorupcijske komisije potrebujemo nov organ.
Oglej si celoten članek

Konvencija Združenih narodov proti korupciji med drugim zahteva neodvisni organ, ki bo dajal usmeritve za preprečevanje korupcije in skrbel za “izpopolnjevanje in širjenje znanja o preprečevanju korupcije”. V sredo bodo poslanci konvencijo tudi ratificirali, ni pa še znano, kje in kakšen bo ta neodvisni organ v Sloveniji.

 

Boj proti korupciji v državah EU opravljajo:

Avstrija: biro pri notranjem ministrstvu.

Francija: služba pri ministrstvu za pravosodje.

Latvija: biro kot organ pod nadzorom kabineta ministrov.

Luksemburg: odbor, sestavljen iz sodnikov, policistov in pristojnih ministrstev.

Nizozemska in Litva: samostojni korupcijski organ.

Primerna komisija se ukinja
Čeprav nam na ministrstvu za pravosodje, ki je skrbnik omenjene konvencije, niso povsem jasno odgovorili, ali komisija za preprečevanje korupcije ustreza določbam konvencije, je zakon o preprečevanju korupcije jasnejši. Med nalogami komisije zakon omenja tudi pripravo resolucije o preprečevanju korupcije in skrb za njeno uresničevanje ter svetovalno-izobraževalne naloge.

Predsednik komisije Drago Kos omenja celo, da so jih iz Združenih narodov že prosili, naj posredujejo opis komisije in njene dejavnosti kot enega od primerov dobre prakse za uresničevanje konvencije. V medresorskem usklajevanju pa je zakon, s katerim bi 1. januarja 2009 to komisijo ukinili. Njene naloge nadzora bi prevzelo več različnih organov, tudi računsko sodišče. Ne bo pa več nekega osrednjega organa, ki bi dajal usmeritve in skrbel za izobraževanje o preprečevanju korupcije.

Protikorupcijski pooblaščenec
Vlada je predlagala, naj te naloge in s tem tudi določbe konvencije prevzame pooblaščenec za preprečevanje korupcije, a se je vlada pozneje strinjala, da z ratifikacijo ni mogoče prenašati pristojnosti na še neustanovljene organe. Zato ostaja odprto vprašanje, kdo bo po predvideni ukinitvi protikorupcijske komisiji prevzel določbe iz konvencije. Na ministrstvu za pravosodje nam na to vprašanje niso odgovorili.

Ideja še živi
Neuradno pa je slišati, da vlada vseeno razmišlja o ustanovitvi pooblaščenca za preprečevanje korupcije, a bi tega ustanovila s posebnim zakonom. Kos opozarja, da takšen pooblaščenec ne izpolnjuje pogojev v konvenciji. “Zlasti ne pogoja neodvisnosti. Ne v formalnem ne v vsebinskem smislu,” pravi in dodaja, da bi takšen organ imel težave s preprečevanjem korupcije v drugih dveh vejah oblasti.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.