Nadzor bo trajal do konca tedna, so sporočili z Mestne občine Ljubljana. Mestni redarji se bodo pojavljali na najbolj obremenjenih mestnih linijah, kjer bodo opravljali nadzor nad plačilom vožnje, ki je obveznost potnika, v sporočilu poudarjajo na mestni občini.
Potem ko so z januarjem ukinili žetone, uporabnikom javnega mestnega prevoza kot alternativna možnost ostaja plačilo z Moneto preko mobilnih telefonov.
Pravno vprašljivo?
V ljubljanskem mestnem odboru SDS menijo, da je "negotovinska Urbana tudi pravno vprašljiva". Nezmožnost plačila z evrsko gotovino kot zakonitim plačilnim sredstvom verjetno izpolnjuje zakonske znake prekrška po zakonu o uvedbi evra, so navedli v sporočilu za javnost.
Dejstvo, da ni omogočeno plačilo z drugim elektronskim denarjem, pa verjetno pomeni tudi poseg v pravila konkurence, v odboru navajajo besede avtorja Janeza Tekavca iz revije Pravna praksa.
Če do nakupa vozovnice pride šele ob odštetju dobroimetja s kartice Urbana, je jasno, da kartica Urbana v primeru plačila enkratnega prevoza ni vozovnica, temveč je plačilno sredstvo, Tekavčeve besede navajajo v odboru.
Ker pride do nakupa vozovnice za posamezno vožnjo dejansko šele z vstopom na avtobus, bi moral prevoznik po določbah zakona o uvedbi evra za plačilo vožnje zagotoviti tudi plačevanje z evrsko gotovino in drugimi plačilnimi sredstvi, so Tekavčevo mnenje še zapisali v odboru.
Župana Zorana Jankovića pozivajo, naj "meščanom omogoči finančno dostopno vožnjo z mestnim prometom".