Cerkveno zvonjenje je trn v peti marsikateremu občanu, ki živi v bližini cerkve. Tako je državljan v upanju na posluh nove vlade zopet pozval k omejitvi cerkvenega zvonjenja vsaj v nočnem času, od 22.00 do 6.00. "Mislim, da v tem času zvonjenje nikomur ne koristi, škodi pa veliko ljudem (in živalim), ki imajo bolj rahel spanec, živijo v bližini cerkva, imajo izmensko delo ipd.," je navedel.
A tudi vlada pod vodstvom Roberta Goloba predlogu očitno ni naklonjena. "Predpisi s področja okolja in varstva pred hrupom se uporabljajo za hrup, ki ga povzroči obratovanje enega ali več virov obremenjevanja okolja s hrupom," so pojasnili na ministrstvu za okolje in prostor (MOP) - med vire hrupa pa da sodijo ceste, železniške proge, letališča in naprave, ki zaradi izvajanja industrijske, obrtne, proizvodne, storitvene in podobnih dejavnosti povzročajo v okolju stalen ali občasen hrup.
Zvonjenje cerkvenih zvonov tako po njihovih utemeljitvah ni vir hrupa. "Zven cerkvenih zvonov praviloma obremenjuje okolje kratkotrajno, saj običajno zvonjenje traja le nekaj minut. Bitje ure pa se običajno izvaja le od jutra do večera in ne ponoči," so zagotovili.
Sklicujejo se tudi na ugotovitve Svetovne zdravstvene organizacije, ki pravi, da se fiziološki vplivi na zdravje pojavijo pri dolgotrajnem in kontinuiranem hrupu, višjim od 65 - 70 dB (A). "Zvonjenje cerkvenih zvonov zato ni hrup, ki bi mu lahko pripisali škodljive učinke na zdravje ljudi," verjamejo na MOP.
Državljanu so tako predlagali, naj se obrne na krajevno skupnost oziroma župnijo.
Utišajte zvonove za zmeraj !! Ne delajo hrupa !!! Idioti a mogoče delajo tišino ! Prepovedano je hupati , trobiti …
Po isti definiciji tudi glasba iz zvočnika ni hrup, če traja le nekaj minut. Običajno mladina "navije" glasnost ob kakšni …
"cirkef" se bo morala sprijaznit, da nima več nobenega vpliva, avtoritete in pomena v moderni družbi. uro ima že vsak …