"V Sloveniji trenutno ni dovoljena oziroma je prepovedana raba biocidov za zatiranje komarjev na prostem, za tovrstno rabo pri nas niti ni registriranega preparata," so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Komarji se po nedavnih poplavah izredno množijo, ponekod stanje postaja nevzdržno. Tako je tudi okoli Gradaščice in Malega Grabna v Ljubljani, kjer so aktivnosti na prostem nemogoče.
Uporaba biocidov prepovedana
"Tudi sicer prisotnost in povečano število komarjev ne opravičuje splošne rabe biocidov v zunanjem okolju z namenom, da se zmanjša njihovo število, in sicer zaradi vpliva na druge organizme. Z uporabo takih preparatov bi zatirali tudi koristne žuželke (čebele idr.). Uporaba v zunanjem okolju je strokovno smiselna oz. upravičena pri pojavu izbruha nalezljive bolezni, ki jo prenašajo komarji. Tega v Sloveniji do sedaj ni bilo. V kolikor se bodo smernice stroke spremenile, jih bomo seveda upoštevali," pojasnjujejo na NIJZ.
V Mestni občini Ljubljana so poskusno uporabili sredstvo Aquatain, a se sme kot sredstvo za nadzor ličink uporabljati zgolj v umetnih vodnih zadrževalnikih, kot so peskolovi in vodnjaki, nikakor pa ne v rekah, jezerih, bajerjih, potokih, poroča Ljubljana info.
Le delno učinkovito sredstvo
Sredstvo učinkuje do štiri tedne, če ni vmes dežja, po tem se razgradi na neškodljive komponente. Aquatain so testirali na dveh lokacijah – lovilnika olj v Sneberjah in Ježici. "Sredstvo se je izkazalo za delno učinkovito, ga je pa treba vnašati precej pogosto, po vsakem dežju. Na drugih tovrstnih objektih, s katerimi upravljajo v JP VOKA SNAGA (kanalizacijski jaški, peskolovi, mestne fontane, itd.) se voda pretaka, zato tam večje prisotnosti komarjev v preteklosti ni bilo zaznati. V sodelovanju z JP VOKA SNAGA se bomo še naprej trudili za preprečevanje širjenja komarjev v umetnih habitatih v lasti MOL - infrastruktura v upravljanju JP VOKA SNAGA," so sporočili z Mestne občine Ljubljana.
Pilotni projekt na Hrvaškem
Medtem na Hrvaškem izvajajo pilotni projekt, ko v okolje vnašajo sterilne komarje. Na jugu hrvaške Istre sio tako letos v naravo spustili 1,2 milijona sterilnih samcev. Na ta način želijo zmanjšati populacijo te invazivne vrste komarjev in uporabo insekticidov na območju, isto metodo pa nameravajo uporabiti tudi drugod na Hrvaškem. Metodo so prvič uporabili lani, ko so 10.000 sterilnih komarjev spustili v naravo z dveh lokacij v Premanturi.
"Metoda izpuščanja sterilnih žuželk je biološka metoda zmanjševanja populacije ciljne vrste z izpustitvijo sterilnih samcev v naravo. Pri Pulju je pilotni projekt potekal pod vodstvom izobraževalnega zavoda za javno zdravstvo istrske županije s skupino strokovnjakov. Metoda je primerna zgolj za tigraste komarje, ne pa tudi za navadne. O možnostih izvedbe te metode pri nas bomo govorili na srečanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje," pravijo na občini.
Vendar pa je vzporedno s to metodo še vedno nujno ozaveščanje prebivalcev o načinih preprečevanja razmnoževanja tigrastega komarja. Je slab letalec, ki preleti od 200 do 400 metrov, zato je njegovo življenjsko okolje zelo omejeno. "Najbolj pomembno je, da pazimo, da v okolici svojih domov nimamo predmetov in prostorov, kjer bi se zbirala voda. Za razmnoževanje komarjev je dovolj že nekaj vode na primer v podstavku za cvetlični lonček. Proti komarjem je učinkovita tudi uporaba komarnikov in različnih pasti, ki kombinirajo različne načine privabljanja komarjev," napotke občine sporoča Ljubljana info.
Sem si vgradil večji ventilator na podstrešje. Ko temp. zunaj pade pod notranjo ga vklopim in odprem okna. Četudi so …
Ne preveč naglas bo VPLIVNICA Tina G. začela zbirat podpise za zaščito ogroženih komarjev, delit strokovne razlage in spet ne …
Občina bo počakala na zimo,pa je problem rešen