Komarji, ki prenašajo cepivo

Foto: Žurnal24 Znanstveniki si že dalj časa prizadevajo odkriti učinkovito metodo v boju proti
Japonski znanstveniki so razvili komarja, ki v žlezah proizvaja naravno cepivo.
Oglej si celoten članek

Znanstveniki z medicinske univerze Jiči so žleze slinavke komarjev iz vrste Anopheles spremenili tako, da v slini proizvaja tudi naravno cepivo, poroča Daily Telegraph. V prototipnem komarju so tako razvili cepivo proti lajšmaniozi, bolezni, ki jo prenašajo peščene muhe in ki lahko uniči jetra in vranico.

Miši, ki jih je ugriznil gensko spremenjeni komar, so začele proizvajati protitelesa proti lajšmaniozi, kar kaže na razvoj imunosti. Če bodo raziskave na tem področju uspešne, bi bilo možno množično cepljenje, ki bi bilo neboleče in brezplačno.

Obstajajo pa etični zadržki, da bi se takšno množično cepljenje odvijalo brez privolitve udeležencev. Znanstveniki sicer preizkušajo že kar nekaj genetskih metod, s katerimi bi zajezili nalezljive bolezni, ki jih prenašajo komarji. Med njimi je sterilizacija moških komarjev ter oblikovanje komarja, ki ni dovzeten za prenašanje malarije in ki bi živel dlje kot njegovi vrstniki.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.