Konec septembra bosta minili dve leti od smrti 20-letne Katje, ki je umrla zaradi cepljenja proti covidu-19. Po tedanjih navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki se je skliceval na posebno komisijo, je umrla zaradi posledic cepljenja proti covidu-19 s cepivom Janssen.
Na ministrstvu za zdravje danes ni mogoče izvedeti, ali so bile odškodnine v smrtnih in drugih primerih že izplačane. O tem molčijo. Molčijo tudi o tem, koliko primerov resnih posledic po cepljenju so povezali s cepljenjem proti covidu-19. Tednik je v ponedeljek poročal, da ministrstvo za zdravje ni potrdilo niti ene same odškodnine od 165 vloženih zahtevkov, pa čeprav govorimo o obdobju do dveh let. V poročilu NIJZ (podatki od 27. 12. 2020 do 30. 6. 2023) je sicer navedenih 318 primerov resnih neželenih učinkov po cepljenju, pri dveh smrtih so ugotovili "gotovo povezavo" s cepljenjem, dva smrtna primera pa so klasificirali kot "možna povezava s cepljenjem".
Med resne neželene učinke po cepljenju se po definiciji uvrščajo: smrt, življenje ogrožajoče stanje ali bolezen, hospitalizacija ali podaljšanje hospitalizacije, trajna okvara, prirojena anomalija in druga klinično pomembna stanja (vir: NIJZ).
S konkretnim vprašanjem, koliko odškodnin in v kakšni skupni vrednosti je bilo izplačanih, smo se tudi sami obrnili na pristojno ministrstvo. Dobili smo odgovor, ki je zavit v tančico skrivnosti, toda obenem dovolj zgovoren. "Spremljanje neželenih učinkov po cepljenju proti covidu-19 je v pristojnosti Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Pošiljamo poročilo, ki je dostopno na njihovi spletni strani. Dokler traja postopek pridobivanja mnenj s strani strokovne komisije drugih statističnih podatkov ne moremo komunicirati," so nam na kratko odgovorili z ministrstva.
Mama 20-letne Katje, ki je tragično umrla po cepljenju s cepivom Janssen, je odškodninski zahtevek oddala preko odvetnika, saj sama zaradi žalovanja tega ni bila sposobna, poroča Tednik. Kot je dodala v pogovoru za omenjeno oddajo, postopek kar traja in traja, kmalu pa bosta minili dve leti od smrti njene hčerke. "Žalovanje je res težko. Naj bo to, da bo vsaj nekaj zadeva, vsaj ena kljukica, da se bo ... Ne vem, neka odgovornost," je skrušeno dejala v pogovoru za Tednik.
Po sedanji zakonodaji mami pripada vsega 10.000 evrov odškodnine (v primeru bolnika s trajnimi posledicami do 60.000 evrov), če bo pristojna komisija ugotovila, da je do nje upravičena. "Takrat sem se kar dobro zamislila, koliko smo dejansko vredni kot človek. Kdaj si sploh vreden? Kaj, 10 tisoč evrov? Pa meni Katje ne more noben denar povrniti," je zaključila mama, ki se zaradi duševnega trpljenja še danes ni uspela postaviti na noge. In če si bo država vendarle vzela čas in preučila odškodninske zahtevke ter mami umrle 20-letnice le izplačala odškodnino, ima mama vendarle drugo možnost, da vloži tožbo za višjo odškodnino in se spusti v novo dolgo pravno bitko.
dezurni@styria-media.si
O covid aferi je bilo veliko napisanega...mene bolj zanima nadaljevanje zastrupljanja ljudi, ki se dnevno odraža v agresivnih reklamah trgovcev, …
Če držiš ljudi v strahu, potem ti sledijo in ubogajo! To so naredili pri kampanji s plandemijo kovid in so …
Zakaj iz proračuna? Naj plačajo tiste gnide, ki so dobro vedele, za kaj pri tem gre, ki so poznale uničujoče …