"Že letos se bomo morali odpovedati vsemu, česar ne bomo mogli financirati," je poudaril Janez Janša ob pripombi, da je pred nami najtežje leto. To je sporočil po podpisu koalicijske pogodbe, ki jo je danes podpisalo pet strank. Kot je povedal sedaj najverjetnejši mandatar za sestavo nove vlade, pripravljajo "koalicijo razuma za izhod iz krize".
"Za to koalicijo stoji 50 poslanskih glasov, za temi glasovi pa stoji skoraj 600.000 volivcev," je poudaril Janša.
Žal mu je, da v tej koaliciji ne sodelujejo Socialni demokrati. Na ponudbo po njegovem niso dobili nobenega odgovora, je pa bilo razumeti, da h koaliciji ne bodo pristopili.
Zato bo koalicija po Janševih besedah strankama SD in Pozitivni Sloveniji predlagala partnerstvo za razvoj.
Kot pa je povedal eden izmed koalicijskih partnerjev, predsednik SLS Radovan Žerjav, je prepričan, da bodo potrebovali "sodelovanje ne le teh petih koalicijskih strank, temveč tudi opozicije". Ob tem upa, da se ne bo že na začetku začelo rušenje te koalicije oziroma vlade.
Tudi manjšinca za, če ...
Če bosta poslanca narodnih skupnosti s prihodnjo koalicijo dosegla dogovor glede manjšinskih vprašanj, bosta na sobotnem glasovanju v DZ podprla kandidata za mandatarja Janeza Janšo, je dejal poslanec madžarske narodne manjšine Laszlo Göncz.
"V koalicijski pogodbi manjka manjšinski del. Smo se pa pogovarjali o zavezi koalicije do manjšinskih vprašanj in obveznosti. V zvezi s tem bo nastal dogovor med poslancema narodnih skupnosti in potencialno koalicijo o uresničevanju posebnih pravic italijanske in madžarske narodnosti," pravi Göncz in dodaja, da naj bi dogovor sklenili do petka zvečer.
Predsednik republike se je umaknil
Predsednik republike Danilo Türk se je odločil, da za kandidata za mandatarja ne bo predlagal nikogar. Po neuspeli ideji, da bi lahko bil kandidat za mandatarja ekonomist Marko Voljč, je tako poteza na strankah SDS, NSi, SLS, DeSUS in Listi Virant.
Kot je na novinarski konferenci dejal predsednik republike, Janez Janša "nima polne legitimnosti za mandatarsko kandidaturo, ker ga bremeni pravnomočni obtožni predlog".
Koalicijska pogodba podpisana
Pogajalci petih strank so pogodbo uskladili konec tedna, v torek pa je tako sledila še zelena luč organov strank. Kot zadnji so to storili v SDS.
Najbolj ključna je bila v torek odločitev v organih stranke DeSUS, saj bi imela koalicija ostalih štirih strank brez DeSUS-a le 44 poslanskih glasov. Hkrati podpora stranke DeSUS ni bila samoumevna, saj so v nekaterih strankinih pokrajinskih odborih nasprotovali sodelovanju z Janševo koalicijo.
A po besedah predsednika stranke Karla Erjavca druge izbire niti niso imeli, če niso želeli predčasnih volitev. Od 48 prisotnih članov sveta stranke jih je za vstop v koalicijo glasovalo 37.
Pogodbo so podpisali prav med novinarsko konferenco predsednika republike, na kateri je ta sporočil, da tokrat za kandidata za mandatarja za sestavo nove vlade ne bo predlagal nikogar.
PROTIZAKONITA IN PROTIUSTAVNA IZJAVA PREDSEDNIKA DRŽAVE DANILA TURKA - DIREKTEN NAPAD NA USTAVNOST IN ZAKONITOST REPUBLIKE SLOVENIJE IN IZPODKOPAVANJE NJENEGA …
Včasih se človek vpraša, ali smo Slovenci res popolnoma apatični ali pa smo brez zgodovinskega spomina. Mandat vlade Janeza Janše …
Včasih se človek vpraša, ali smo Slovenci res popolnoma apatični ali pa smo brez zgodovinskega spomina. Mandat vlade Janeza Janše …