Poslanci so novelo zakona, s katero naj bi odpravili neustavnost zakona na področju dedovanja, zavrnili z 42 glasovi proti 26. Koalicija je vztrajala, da bo področje istospolnih partnerstev celovito urejeno v novem družinskem zakoniku.
Uredili bi neustavnost
Poslanci SDS so novelo zakona o registraciji istospolne partnerske skupnosti v parlamentarno proceduro vložili že drugič, potem ko ga je državni zbor na decembrski seji enkrat že zavrnil. 22. člen zakona je namreč v neskladju z ustavo, kar je ugotovilo tudi ustavno sodišče. Člen določa ureditev pravnega položaja istospolnih partnerskih skupnosti na področju dedovanja. Kot je v imenu predlagateljev pojasnil France Cukjati, so v tokratni predlog vgradili tudi pripombe zakonodajno-pravne službe.
Državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Anja Kopač Mrak je v razpravi pojasnila, da vlada tudi drugega predloga SDS ne podpira. Celovito reformo družinskega prava namreč namerava urediti v družinskem zakoniku, medtem ko bi se s predlogom SDS pravni položaj istospolnih skupnosti uredil parcialno, ne pa celovito, kot to namerava vlada.
Državna sekretarka je še opozorila, da razlikovanje istospolne skupnosti in zakonske zveze temelji na spolni usmerjenosti kot osebni okoliščini, kar pa je z vidika ustavnosti nedopustno. Poleg tega pa predlog poslanske skupine SDS po njenih besedah ne bi odpravil neustavnosti in bi povzročil notranjo nekonsistentnost zakona.
Opozicija prepričevala neuspešno
Robert Hrovat (SDS) je poudaril, da ima redkokatera država področje istospolnih partnerskih skupnosti urejeno v družinskem zakoniku, pač pa v posebnih zakonih, kar podpirajo tudi sami.
V SLS pa so povedali, da predlog sledi odločbi ustavnega sodišča in da se skupnosti razlikujeta predvsem po skrbi za otroke, zato to vprašanje ne sodi v družinski zakonik. Ker to ni družina, to poglavje ne sodi v družinski zakonik, pa so pritegnili tudi v SNS.
Predlog največje opozicijske stranke so sicer podprli tudi v SNS.