Sodba evropskega sodišča je maja lani določila, da lahko posamezniki od iskalnikov zahtevajo odstranitev določenih rezultatov za poizvedbe, ki vsebujejo njihovo ime, kadar pravica teh ljudi do zasebnosti prevlada nad pravico javnosti do obveščenosti. Pri tem vsebina še vedno ostane objavljena na spletnih straneh, le ljudje je ne morejo več najti s pomočjo iskalnikov.
Spletni velikan Google je to dolžnost doslej opravljal le na svojih evropskih različicah (google.si ali google.fr), med tem ko so uporabniki na primer na drugih svetovnih različicah (google.com) še vedno našli lahko našli informacije, ki so jih na vašo zahtevo že "izbrisali".
Kot poroča britanski BBC, pa je Google zdaj napovedal, da Evropejci enkrat izbrisanih rezultatov ne bodo mogli več najti na nobeni od njihovih različic. Pri tem bodo filtriranje rezultatov uporabili, ko bodo zaznali evropski IP naslov, uporabniki zunaj Evropske unije pa bodo še vedno lahko pregledovali nefiltirane rezultate.
Kot izpostavlja BBC, naj bi spremembo uvedli sredi februarja.
V Sloveniji je umik zahtevalo 1.398 oseb
Google je do zdaj dobil 385.973 prošenj za umik 1.361.032 povezav iz svojega brskalnika, od tega so izbrisali 42,5 odstotka povezav,
V Sloveniji pa se na Googlu ni želelo najti 1.398 oseb, ki so zahtevale umik 5.032 povezav, od tega so izbrisali 32,3 odstotkov povezav.
Na Googlu pravijo, da zahteve po izbrisu pregledujejo individualno: "Pogledali bomo, ali rezultati vključujejo zastarele ali neprimerne informacije o posamezniku". Odločali pa naj bi se tudi na podlagi javnega interesa – v primeru, da gre za kazenske sodbe, finančne goljufije ali da posamezniki opravljajo javne funkcije.