Med bolj radodarnimi so farmacevtska podjetja, izstopata še Telekom Slovenije in Lumar, predvsem pa družba Datalab z zneskom 4900 evrov bruto. Lepe nagrade napovedujejo tudi v bankah, nekaj skromnejše trgovci, precej več podjetij kot lani v tem času pa jih odločitve še ni sprejelo.
V Krki bodo zaposleni ta mesec prejeli božičnico v višini 2343,07 evra bruto, kar je okoli 170 evrov bruto več kot lani. V novomeškem farmacevtu ob tem dvakrat na leto izplačujejo tudi nagrado za poslovno uspešnost; za prvo polletje so bili delavci že nagrajeni, za drugo polletje bodo znesek še izračunali.
Ljubljanski Lek je medtem sklenil zaposlenim sredi decembra nakazati božičnico v višini 2000 evrov bruto, s čimer bo znesek glede na lansko leto zvišal za 250 evrov bruto. Tudi v tem podjetju se novoletna izplačila s tem ne končajo. S kolektivno pogodbo imajo namreč urejeno še izplačilo za delovno in poslovno uspešnost, ki ga obračunavajo glede na dejanski doprinos zaposlenega in uspešnost družbe, izvedejo pa ga v januarju, so pojasnili.
V minulih letih so bili dobre volje tudi zaposleni v zavarovalništvu, letos pa denimo ne v Zavarovalnici Triglav ne v Savi Re z informacijami o nagradah še ne razpolagajo. V Savi Re so denimo lani sodelavcem izplačali tako poslovno uspešnost kot božičnico, slednja je znašala 1900 evrov bruto. V Zavarovalnici Generali bo nagrada znašala med 1000 in 1500 evrov oziroma 40 odstotkov povprečne plače v družbi, je razvidno iz javnih objav.
In kako bo v bankah, ki se jim letos vnovič obetajo visoki dobički? V NLB so spomnili, da skladno s kolektivno pogodbo in odvisno od doseženih rezultatov banke zaposlenim vsako leto izplačajo nagrado za poslovno uspešnost. "Čeprav poslovnega leta še ni konec, ocenjujemo, da bodo rezultati matične banke izplačilo tudi letos omogočili," so navedli. Iz OTP banke, ki je letos nastala z združitvijo Nove KBM in SKB, so medtem sporočili, da bodo zaposlenim izplačali božičnico v višini 1540 evrov bruto.
Zaposlene so ponavadi dobro nagradili tudi v energetiki. V Gen energiji, krovni družbi skupine Gen, so glede letošnje nagrade še skrivnostni, odločitev o izplačilu bodo sprejeli v prvi polovici prihodnjega leta. Lani so nagrado za poslovno uspešnost izplačali v povprečni višini 2101,87 evra bruto na zaposlenega.
Sistemski operater elektroenergetskega omrežja Eles bo zaposlenim letos nakazal božičnico vsaj v višini lanskega zneska, določenega pri 1400 evrov bruto.
Vodilni prodajalec naftnih derivatov v Sloveniji Petrol je napovedal nagrado za poslovno uspešnost v višini 1700 evrov bruto (lani 1600 evrov bruto), iz slovenske družbe madžarske skupine MOL podatkov še niso sporočili.
V telekomunikacijskem operaterju Telekom Slovenije bo božičnica izplačana v znesku 2343,07 evra bruto, to je v 100-odstotni višini zadnje znane povprečne mesečne plače na ravni države. Tako so jo izračunali in izplačali že lani, ko je dosegla 2174,70 evra bruto. Pri telekomunikacijskih operaterjih A1 in Telemach končnih odločitev še ni.
Pošta Slovenije, kjer so zaposleni zaradi nezadovoljstva z razmerami za delo, odločitvami poslovodstva in socialnim dialogom nedavno grozili s stavko, odločitve o izplačilu poslovne uspešnosti še ni sprejela. V družbi je sicer sprejet pravilnik o izplačilu dela plače za poslovno uspešnost, po katerem se ta izplačuje v decembru tekočega leta. Lani je Pošta božičnico izplačala v višini 350 evrov bruto na zaposlenega. Prav tako informacij o morebitni nagradi še nimajo v logističnem podjetju Intereuropa, ki sodi v skupino Pošte.
S tovrstnimi dobrimi novicami poskušajo zaposlene razveseliti tudi trgovci. V Mercatorju, kjer je te dni naelektreno ozračje, zaposleni pa pozivajo k transparentnosti socialnega dialoga, bo božičnica v višini 240 evrov bruto izplačana prihodnji teden v e-bonih. Prav toliko je znašala tudi lani. V Sparu Slovenija bo poslovna uspešnost v povprečju znašala 548 evrov bruto. Dodatno bo podjetje nagradilo zaposlene, ki so izkazali nadpovprečne individualne dosežke. Skupaj bodo tako prihodnji teden izplačali 3,5 milijona evrov, so dodali. V Tušu odločitev še ni padla.
V Hoferju so višino nagrade postavili pri 400 evrov bruto, kar je 100 evrov bruto več kot lani. Tudi Lidl se je odločil za nagrado v višini 400 evrov bruto, zaposleni jo bodo dobili na Lidlovi vrednostni kartici. Znesek bo enak za vse zaposlene, ne glede na zaposlitev za krajši ali polni delovni čas.
Nagrade izplačujejo tudi nekatera velika podjetja v drugih panogah. V Pivovarni Laško Union je nagrada določena pri 750 evrov bruto. V Hisense Europe, pod okrilje katerega sodi proizvajalec bele tehnike Gorenje, so medtem božičnico postavili pri 900 evrih bruto, s čimer so jo glede na lani zvišali za 50 evrov bruto.
Kaj bo v avtomobilski industriji, kjer so v preteklosti prav tako radodarno nagrajevali zaposlene, ni povsem jasno. V Emil Frey, ki v Sloveniji zastopa več uveljavljenih avtomobilskih znamk in je lani izplačal božičnice v višini 2000 evrov, višine še niso določili, v proizvajalcu avtomobilov Revoz in v Hidrii pa odločitve še niso sprejeli.
V proizvajalcu pnevmatik Goodyear Slovenija letno nagrado za poslovno uspešnost skladno z dogovorom, sklenjenim s sindikalnimi in delavskimi predstavniki, določijo glede na dosežene poslovne rezultate. Letos bo tako kot lani znašala 1000 evrov bruto. Že ta teden so priliv na svoje račune pričakali tudi zaposleni v proizvajalcu baterij Tab, kjer je božičnica prav tako nanesla 1000 evrov bruto.
Med podjetji v drugih panogah po radodarnosti izstopa proizvajalec nizko energijskih montažnih hiš Lumar, ki je za januar napovedal izplačilo nagrade za poslovno uspešnost v višini približno 2400 evrov bruto. S tem bodo nagrado glede na predhodno leto zvišali za okoli deset odstotkov. Medtem bodo v informacijskem podjetju Datalab izplačali nagrado v višini 4900 evrov bruto.
V Slovenskih železnicah bo božičnica izplačana, a še ni znana njena višina. Tako je tudi v družbi BSH Hišni aparati. Svojih potez na tem področju pa med drugimi še niso razkrili v Darsu, v Intereuropi, v Talumu, Impolu in Cinkarni Celje.
V javnem sektorju tovrstnih oblik nagrajevanja ob koncu leta ni. Tudi upokojenci t. i. zimskega dodatka, kakršnega so bili deležni lani, letos ne bodo dobili. Minister za delo Luka Mesec se je sicer ob nastopu mandata zavzel za obvezno božičnico za vse.
Izplačila z naslova uspešnosti poslovanja so v zadnjih letih davčno razbremenjena. Od njih se plačajo prispevki za socialno varnost, znesek do 100 odstotkov povprečne mesečne plače pa je oproščen plačila dohodnine. Prejemek se do 100 odstotkov povprečne plače tako ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja. Zadnji podatek o povprečni bruto plači se nanaša na september, ko je po izračunih statistikov znašala 2343,07 evra.