Ko je lastnina breme

Foto: Žurnal24 10 deložacij je družba Nepremičnine razpisala letos, od teh je bila ena že izvrš
Oddaja stanovanj. Lastniki so slabo zaščiteni, pravi direktorica Nepremičnin. Ostajajo jim neplačane položnice in uničena stanovanja.
Oglej si celoten članek
Deložacije. “Ugotavljamo, da se najemniki dolžniki velikokrat ponavljajo in jih damo v izvršbo tudi večkrat. Sicer pa pred deložacijo najemnika vedno obiščeta dva naša izvršitelja, ki presodita, ali bo ob izselitvi potrebna asistenca policije ali ne; prav tako o nameravani deložaciji obvestita center za socialno delo, kjer se o tem, ali bodo prisotni, odločijo po lastni presoji,” pojasnjuje Danica Doberšek, direktorica Nepremičnin.

Celje. “Zamenjali so ključavnico in me vrgli ven, čeprav sem lastnici plačala 1.600 evrov predujma za tri mesece, 200 evrov za stroške, 600 evrov pa sem investirala v beljenje stanovanja,” je pojasnjevala E. Š., ki se je s poldrugo leto staro hčerko čez noč znašla na cesti. Ker povrhu vsega ni državljanka Slovenije, nobena od naših ustanov ni pristojna za ukrepanje, nam je potrdila direktorica celjskega centra za socialno delo Olga Bezenšek Lalić.

“Nič ni plačevala”
Ko smo zgodbo, ki je sprva kazala na to, da se je E. Š. zgodila krivica, preverjali pri lastnici stanovanja (njeno ime hranimo v uredništvu), nam je ta povedala povsem drugačno. “Z najemnico sem že po 14 dneh pogodbo razdrla in ji dala vedeti, da ima tri mesece časa, da se izseli. Ker tega ni storila in medtem ni plačala niti ene položnice ter se ni odzvala niti na dopis odvetnika, mi ni preostalo drugega, kot da zamenjam ključavnico. Poleg tega sem ji vrnila ves denar, vključno s stroški beljenja, ki jih je navajala. To pomeni, da sem ji na koncu dala celo več denarja kot ona meni. Če je kdo tu žrtev, sem to jaz,” je dejala.

Stroške plačajo lastniki
Da so lastniki pri nas slabo zaščiteni, je potrdila tudi Danica Doberšek, direktorica celjske družbe Nepremičnine, kjer se vsak dan srečujejo z neplačniki najemnin in tudi s stroški ob deložacijah.

E. Š. je bila najemnica stanovanja dobre tri mesece, a se ni držala dogovorov in ni plačevala stroškov, zato jo je lastnica odslovila. Ker je tuja državljanka, se po pomoč ni obrnila na center za socialno delo; zatekla se je, kot je dejala, k prijateljici.

“Preden postopek za deložacijo ustavimo, od najemnikov zahtevamo tudi potrdila o plačanih stroških ogrevanja, vode, odvoza smeti in upravljanja. Žal smo po zadnji spremembi stanovanjskega zakona (SZ) lastniki tisti, ki odgovarjamo za stroške, ki so vezani na stanovanje, ne pa tudi na merilno mesto, kot sta elektrika in plin. To v praksi pomeni, da moramo stroške, če so neporavnani, kriti mi. Poleg dolgov pa najemniki velikokrat puščajo za sabo delno ali popolnoma uničena stanovanja, kar nas dodatno udari po žepu, saj jih moramo pred vnovično oddajo adaptirati. Prav tako smo po SZ za neprofitni najem oziroma izpraznitev neprofitnega stanovanja dolžni voditi postopek prek sodišča, kar zahteva dodaten čas, ob tem, da stroški rastejo. To najemniki vedo in pogosto izkoriščajo,” je povedala Dobrškova.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.