"Ko bo elita ugotovila, da javne šole niso več kakovostne, si bo zagotovila zasebne"

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Šolstvo pesti kadrovska podhranjenost.
Oglej si celoten članek

Učitelji si želijo, da bi letošnje leto potekalo bolj tekoče kot zadnji dve, ko so se soočali s stiskami, povezanimi z epidemijo. Od ministrstva predvsem pričakujejo, tako Velički, pravočasne informacije in navodila, ki se ne bodo spreminjala iz dneva v dan, socialni dialog in "zavedanje, da opozorila sindikata o kadrovski podhranjenosti niso iz trte izvita".

Kot je poudarila, na to že dolgo opozarjajo, uradno primanjkuje okrog tisoč učiteljev, neuradno še več, po celotni vertikali. Nova vlada se bo morala posvetiti izzivu, kako v učiteljski poklic privabiti čim več mladih in zagotoviti najboljši kader. "Brez sistemske podpore vlade in ministrstva ne bo šlo," je prepričana.

Posledice, ki jih je v šolstvu pustila epidemija, bo treba sanirati

Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj je opozoril, da bodo posledice škode, ki je bila med epidemijo zaradi šolanja od doma povzročena otrokom, dolgotrajnejše in jih bo treba primerno nasloviti, opraviti evalvacijo stanja. V Svizu se s spremembo pristopa do epidemije, ki zdaj temelji na priporočilih, strinjajo. "Očitno se je pokazalo, da avtoritarni pristop, ki je temeljil na grožnjah, odrejanju, ni prinesel rezultatov," je dejal. Obenem pa tak pristop pomeni "bistveno večjo odgovornost vseh nas, da bomo poskrbeli za to, da bodo šole in vrtci odprti". Obžaluje pa, da jih Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ni povabil k pogovorom pri oblikovanju smernic v izobraževalnih ustanovah. 

Vlado je pozval k reformi v šolstvu, ki so po njegovi oceni nujne, tudi zaradi kadrovske podhranjenosti. Vzrok zanjo vidi v razvrednotenju pedagoškega dela. Tako je v Sloveniji učiteljska populacija stara, veliko jih je starejših od 50 let, delež mlajših učiteljev pa pada.

Opozoril je na posebnost poklica, saj je zaradi nezmožnosti kariernega napredovanja ta manj atraktiven za mlade. Hkrati je delo po njegovi oceni preslabo ovrednoteno. To lahko privede to točke, ko novega kadra ne bo več. "Ko bo elita enkrat ugotovila, da javne šole niso več kakovostne, si bo zagotovila zasebne," je prepričan Štrukelj. Zato bi morali po njegovih besedah več pozornosti posvečati šolstvu in izobraževanju, kar bi nam prineslo tudi strateško prednost v primerjavi s konkurenčnimi državami. 

Pozval je vlado, naj spoštuje dosedanje dogovore in uresniči obljube, ki jih je dala šolstvu. V nasprotnem primeru bodo vztrajali pri izpolnitvi svojih zahtev, je opozoril in spomnil, da je splošna stavka še vedno na mizi. 

 

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 11

  • 08:36 1. September 2022.

    Problem Je, da so tudi že zasebne šole postale Preslabe ...

  • 16:08 31. Avgust 2022.

    oblast bo morala delati na konstantni debirokratizaciji celotnega sistema, sicer po vseh teh enormnih zakonih in pozankonskih aktih, predpisih, ne …

  • 15:37 31. Avgust 2022.

    Elita to že dolgo ve. Tudi za zdravstvo ve. Vse ve. Kar je dobro za nas, je (malo drugače) dobro …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.