Poslanca SLS Mihaela Prevca je zanimalo, kdaj in kako bomo ukrepali, da bo premoženje sumljivega izvora pri posameznikih zaseženo ali da bo vsaj onemogočeno razpolaganje z njim, še preden se zaključijo vsi sodni postopki, ki ponavadi trajajo leta. Janšo je vprašal tudi, kaj bomo naredili v zvezi z ustanovitvijo finančne policije, ki bi lahko aktivneje preganjala predvsem gospodarski kriminal in korupcijo.
Problem je v volji, ne zakonodaji
Janša je spomnil, da je zakon, ki omogoča odvzem premoženja nezakonitega izvora, v veljavi od letošnjega maja. "Tukaj ne gre za pomanjkanje zakonodaje, gre pa očitno za pomanjkanje volje pri tistih, ki morajo zakon izvajati. Teh ukrepov je bilo izvršenih izjemno malo, v velikih primerih praktično nobeden," je dejal in dodal, da ni nobenih resnih ukrepov, ko pride zadeva s policije na tožilstvo in sodišča.
Tudi glede dolžine sodnih postopkov Janša meni, da ni problem v zakonodaji. "Praksa je pokazala, da ni," je dejal in dodal, da gre za problem v izvajanju zakonodaje. To pa je po njegovem mnenju vprašanje, ki ne more biti naslovljeno na vlado, ampak na sodno vejo oblasti.
"Vedno, kadar kdo sproži to razpravo, je obtožen, da se vtika v neodvisne veje oblasti," je povedal Janša. Spomnil je, da so že predstavili nekatere ukrepe, ki bi po njihovem mnenju rešili ta problem. Premier upa, da bomo do rešitev prišli v realnem času in brez zunanje pomoči. "V tej državi ne sme biti nedotakljivih sfer, o katerih se ne bi smelo razpravljati," je prepričan premier.
26.člen URS, ( pravica do povračila škode)<br />Vsakdo ima pravico do povračila škode, ki mu jo v zvezi z opravljanjem …
Če bik kak poštenjakar to rekel, OK, ne pa kdo od politikov zadnjih 20 let. Mi gre kar na bruhanje.
Najprej naj rešijo en vzorčni primer, naprimer Bavčarjevo oškodovanje Istrabenza.<br /><br />Tako bodo lepo pokazali učinkovitost in kako resno mislijo …