"S prodajo elektronskih cigaret prek spleta se ukvarjamo že pet let. V zadnjem času smo distribucijo razširili tudi zunaj specializiranih trgovin, trgovskih centrov, kioskov in bencinskih servisov," razlaga Bojan Ivančič iz podjetja Maitim. Prodaja raste, a trgovce ovira to, da je elektronske cigarete (e-cigarete), ki dim nadomeščajo s paro, po zakonu prepovedano oglaševati. Tržni inšpektorat je od njih celo zahteval umik nekaterih informacij, ki so jih objavili na spletni strani. Drugi prodajalec e-cigaret, ki ne želi biti imenovan, meni, da je tarča nenehnih prijav, in dodaja, da se stališča pristojnih inšpektoratov od pregleda do pregleda zaostrujejo. Pred enim mesecem so tako morali s svoje spletne strani umakniti fotografije kateregakoli elementa e-cigarete. To naj bi po prodajalčevem mnenju onemogočalo, da bi se javnost sploh seznanila s tem proizvodom.
Do 30.000 uporabnikov
Po Ivančičevih besedah je, kljub trenutnemu pomanjkanju raziskav o morebitnem dolgoročnem vplivu na zdravje, e-cigareta v primerjavi s klasično manj tvegana izbira. Po njegovi oceni je v Sloveniji pozimi do 30.000 uporabnikov e-cigaret. Glede skrbi, da bi se nanje navajali predvsem mladi, ki sicer ne bi posegali po tobačnih izdelkih, pa prodajalci odgovarjajo, da so njihove stranke stare večinoma več kot 30 let, torej ljudje, ki zaradi kajenja že čutijo zdravstvene posledice.
Spodbudni odzivi strank
"E-cigarete so prihodnost zdravega kajenja," trdi trgovec z e-cigaretami Paolo Toldo. Kot pojasnjuje, morajo biti pripomočki za elektronsko kajenje potrjeni s certifikati kakovosti, ob tem pa poudarja, da še nobena analiza ni pokazala, da bi bile glede na vsebnost toksičnih snovi e-cigarete nevarnejše od klasičnih. Odzivi strank so spodbudni. "Zapriseženi kadilci ugotavljajo, da ne kašljajo več, pa še stroški so za polovico nižji," izpostavlja.
Varnost ni dokazana
Zamenjavo klasičnih cigaret z elektronskimi je podprl tudi znan italijanski onkolog Umberto Veronesi, ki je menil, da bi na tako po svetu rešili 500 milijonov življenj. Uradne ustanove, katerih skrb je javno zdravstvo – med njimi Svetovna zdravstvena organizacija in ameriški Urad za prehrano in zdravila (FDA) –, pa opozarjajo, da je o e-cigaretah še premalo znanega, da bi jih lahko opredelili za varne.
Ali so za kadilce, ki ne želijo opustiti kajenja, e-cigarete manj tvegana izbira?
Specialisti medicinske stroke si o tem niso povsem edini:
http://zv-slo.si/nikotin-brez-dima-zmanjsevanje-skode-ki-jo-povzroca-tobak/
https://www.rcplondon.ac.uk/projects/outputs/nicotine-without-smoke-tobacco-harm-reduction-0
"Popačena medijska podoba e-cigaret je nastala zaradi marginaliziranosti teme in negativnega senzacionalističnega poročanja, ki ga je vsilila farmacevtska industrija, trdi …