Ozadje. “Novi nadzorniki tri mesece intenzivno pregledujejo določene posle Gorenja. Pritiska se na upravo. Skupina bo imela letos solidne rezultate, ampak zdaj je potrebno, da se družba končno začne upravljati kot velika mednarodna korporacija.” Tako je razmere opisal eden od lastnikov Gorenja.
Philip Sluiter, 6,7-odstotni lastnik GorenjaNočem prevzeti Gorenja. Uprava pa ga očitno hoče prodati strateškemu partnerju, kar bi bilo slabo.
“To je delo nadzornikov”
Bomo v kratkem torej priča menjavi uprave z Bobincem na čelu? “Philip Sluiter misli, da bi bilo treba zamenjati vse, tudi Bobinca,” pravi sogovornik. Odgovoru, ali je za to kaj soglasja tudi med domačimi lastniki, med katerimi je skoraj četrtinski delež v rokah paradržavnega Kada, pa se izogne: “Lastniki so v zadnjem letu poskrbeli za finančne vire in nov nadzorni svet (NS). Od tu naprej je naloga NS, da izpelje, kar je treba.” Ali to pomeni tudi menjavo članice uprave za finance, o čemer se govori neuradno, bo znano v torek, ko se sestane NS. Njegov predsednik Uroš Slavinec je bil zaradi poti v Rusijo danes za komentarje nedosegljiv.
Bodo pa na mizi nadzornikov zagotovo poslovni rezultati Gorenja v prvih devetih mesecih in odziv na pismo Sluiterja, sicer 6,7-odstotnega lastnika Gorenja. Ta je po pisanju Financ v zameno za reševanje propadle dokapitalizacije v ponedeljek od NS med drugim zahteval, naj v podjetje pridejo “finančni forenziki, ki bi razjasnili dvome o pomanjkanju transparentnosti članov uprave”.