Pirotehnična sredstva se lahko prodajajo od 19. do 31. decembra, so še sporočili s policije in
ministrstva za notranje zadeve (MNZ). Skupaj opozarjajo na previdnost pri ravnanju s pirotehničnimi
sredstvi, saj so posledice neprevidnega ravnanja lahko zelo hude, so zapisali v sporočilu za
javnost. Poudarili so še, da sta mladostnikom do 15. leta starosti prodaja in uporaba pirotehničnih
sredstev dovoljena le pod nadzorom staršev ali skrbnikov.
Uporaba pirotehničnih sredstev, kot so pirotehnične igrače in izdelki za male ognjemete, je sicer prepovedana v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, kjer potekajo javni shodi ali javne prireditve. Policisti bodo zoper kršitelje ustrezno ukrepali, vse skupine prebivalstva, predvsem starše otrok, pa bodo tudi letos opozarjali na nevarnosti in posledice objestne in tudi zlonamerne uporabe pirotehničnih izdelkov.
Z novomeške policijske uprave so sporočili, da policisti na njihovem območju v zadnjih dneh kljub prepovedi zaznavajo povečano uporabo pirotehničnih izdelkov. Ugotovili so, da predvsem dijaki mečejo petarde na avtobusnih in železniških postajah, na poti v šolo ter pred šolskimi objekti, torej na mestih, kjer se zadržuje več ljudi. Policisti opozarjajo, da je to še posebej moteče, zato bodo skupaj z občinskimi redarji poskušali uporabo pirotehničnih izdelkov v času prepovedi popolnoma preprečiti.
Zakonodaja na področju uporabe pirotehničnih izdelkov po podatkih MNZ letos ni bila spremenjena. Kljub temu pa na ministrstvu ponovno opozarjajo na določbe zakona o eksplozivih, po katerem se z globo od 417,29 do 1251,88 evra za prekršek kaznuje posameznik, ki uporablja pirotehnične izdelke na kraju, kjer to ni dovoljeno in ob času, ko je to prepovedano. Prav tako se po zakonu kaznuje oseba, ki uporablja pirotehnične izdelke v nasprotju z navodili proizvajalca, jih predeluje zaradi povečanja učinka, uporablja v drugih predmetih in tudi, če pirotehnične izdelke sam izdeluje. Kaznuje se tudi posameznik, ki pirotehnične izdelke preprodaja.
Za navedene kršitve se kaznujejo starši ali skrbniki, če dovolijo ali dopustijo, da mladoletniki do 15. leta uporabljajo pirotehnične izdelke brez njihovega nadzorstva. Po zakonu sta mladoletnikom do 15. leta dovoljena prodaja in uporaba pirotehničnih izdelkov razredov I in II le, če so pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov.
Bodi zvezda, ne meči petard
V okviru preventivnih prireditev zaradi uporabe pirotehničnih izdelkov pa bo v Celju tudi letos potekal projekt Bodi zvezda, ne meči petard, ki je s pripravljenim preventivnim gradivom namenjen učencem petih razredov osemletke in šestim razredom devetletke. S Policijske uprave Celje so sporočili, da je bil izdelan tudi tematski plakat, policija pa bo letos delila tudi letake in svinčnike. Medijske aktivnosti policije bodo usmerjene v opozarjanje javnosti na nevarnost pri nepravilni uporabi pirotehničnih izdelkov ter predstavitev pristojnosti in možnosti ukrepanja policije ob kršitvah, so še pojasnili.