Kot je poudarila ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, razmere na obrambnem ministrstvu (Mors) niso kaotične in ni slabega civilnega nadzora nad vojsko.
Prav tako tudi vodenje ministrstva poteka v skladu z zakonodajo in tega se zavedajo ter spoštujejo tudi v generalštabu SV, je dodala Jelušičeva. S tem se je odzvala na naraščajoče očitke, da se generalštab vtika v upravno delo ministrstva in sprejema odločitve, ki so v svoji naravi politične.
Ni velike zgodbe
Beseda je nanesla tudi na odstope in premeščanja znotraj ministrstva. Tu je ministričine besede podprl tudi državni sekretar Morsa Uroš Krek in še enkrat poudaril, da za njegovim odstopom ni nobene velike zgodbe.
Tako po njegovih besedah pred kratkim napovedan in nato preklican odstop ni povezan z nesoglasji z ministrico, načelnikom generalštaba SV Alojzem Šteinerjem ter slovensko misijo v Afganistanu in napovedano uporabo helikopterjev na tej misiji. Prav tako ni odstopil zaradi vladnega letala falcon, je poudaril Krek. Šlo je za izključno osebne razloge, je pojasnil sekretar.
Premeščanja ni bilo, le napredovanje
V zvezi z Igorjem Kotnikom je Jelušičeva pojasnila, da ni odstopil, ampak je zaključil projekt strateškega pregleda obrambnega resorja, nato pa je v bistvu napredoval z mesta njenega osebnega svetovalca na položaj namestnika direktorja za obrambno politiko. Kar pa se tiče odstopa generalnega sekretarja Morsa Boštjana Hožiča, pa je ministrica sporočila, da ga bo najverjetneje sprejela.
Nezadovoljni poslanci
Z današnjo razlago dogodkov pa ni bil najbolj zadovoljen poslanec LDS Anton Anderlič. Zahteval je podrobnejša pojasnila, pa čeprav na zaprti seji. "Rad bi zagovarjal to vlado in ministrico (...), ampak brez tega, da bi vedel, zakaj gre, je to težko," je poudaril. Predsednik odbora Jožef Jerovšek (SDS) je tudi opozoril, da je premalo civilnega nadzora nad vojsko, Anderlič pa je šel še dlje in menil, da tovrstnega nadzora sploh ni.
Vroči helikopterji
Odbor za obrambo je danes razpravljal tudi o napovedih, da naj bi se Slovenska vojska pripravljala na napotitev helikopterjev v Afganistan z letom 2012.
Anderliča je zlasti motilo dejstvo, da je to napovedal poveljnik sil SV, brigadir Alan Geder, kar po njegovem mnenju pomeni, da vojska "prehiteva politiko in da torej že nakazuje odločitve, ki jih bo politika nato zgolj še potrdila".
Ministrica je to zavrnila, rekoč, da politične odločitve o tem še ni in je morda tudi ne bo. Je pa res, da so leta 2008 vojski naložili, naj do leta 2012 usposobi štiri helikopterje za sodelovanje v misijah visoke intenzivnosti, je pojasnila. Tovrstne operacije pa je vojakom mogoče ponazoriti le na operaciji v Afganistanu, je opozorila ministrica. Gederjeve izjave je podprl tudi Krek.