Slovenija bi pripornike iz ameriškega zapora Guantanamo lahko sprejela, če bo le družba zato izrazila zadostno pripravljenost, meni penolog z inštituta za kriminologijo Dragan Petrovec. "Eden ali dva nekdanja pripornika res še ne bi pomenila finančnega zloma. Ne nazadnje smo tudi ob zadnji vojni na Balkanu sprejeli veliko beguncev, in tudi če bi se ta trenutek v sosednjih državah zgodila neka nacionalna katastrofa, bi jih zagotovo sprejeli več tisoč," pravi Petrovec.
Na pravosodnem ministrstvu so prepričani, da bi ti ljudje pri nas lahko bivali le kot svobodni, saj ni podlage za njihovo namestitev v katerega od zaporov pri nas. "Dejansko in formalno so nedolžni. Nihče proti njim do zdaj še ni sprožil kazenskega postopka v ZDA. Zato bi bila velika napaka, če bi jih pri nas obravnavali kako drugače," dodaja penolog.
Z notranjega ministrstva do zaključka redakcije niso odgovorili na vprašanje, ali bi kogarkoli od njih lahko namestili v azilni dom v Ljubljani, kjer sicer lahko bivajo 203 ljudje. "Domnevam, da je to ena od možnih rešitev za njihovo bivanje," ocenjuje Petrovec.
Kam namestiti guantanamovce?
Izročitev. Pripornikov iz zapora v Ameriki pri nas menda ne bi poslali v zapor.